Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
OKÜ Engelsiz Gelecek Kulübü, Engelliler Günü Söyleşisi Düzenledi
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla üniversitemiz Engelsiz Gelecek Kulübü tarafından “Engelliler Günü Söyleşisi” üniversitemiz Rektörlük Büyük Salonda gerçekleştirildi. 

Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun’un yanı sıra ilimizde faaliyet gösteren engelli derneklerinin başkanları, üniversitemiz akademik ve idari personeli ile çok sayıda üniversitemiz öğrencisi katıldı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan “Engelliler Günü Söyleşisi”nde açılış konuşmasını Osmaniye Engeliler Platformu Başkanı Haydar Aktürk yaptı.
Aktürk, “Bugünkü programımızın amacı engellilerimizin sorunlarının gündeme getirilip topluma aktarılması ve bir çözüm bulunmasıdır. Engeliler bu toplumun sürekli bir parçasıdır. Önündeki engelleri kaldırdığınız zaman göreceksiniz ki sizlerden bir farkı yok bu insanların.  Engelleri kaldırdığımızda başarıda da engelin olmadığını göreceksiniz. Bu anlamda da programın düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik ediyorum.” dedi. 

Daha sonra üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, konuşma gerçekleştirdi.
Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, “Bizler bu farkındalığı 3 Aralıklarla sınırlandırmıyoruz, bizim için her gün 3 Aralık ama şunun da bilincindeyiz  3 Aralık günü farkındalığımızı daha da  artırıyor, bugünde hassasiyetimizin altını daha kalın bir çizgiyle çiziyoruz. Uygar toplumlar insana verdikleri değer ile ölçülüyor. İnsanların yaşamını toplum ve devlet otoritesi nasıl kolaylaştırıyorsa bu oranda uygar bir toplum haline gelebiliyoruz. Konuşmalarımda bu engelli kelimesinden de hiç hoşnut olmadığımı belirtmek istiyorum. Hiç bir insan engelli değildir. Toplum eğer engelli ise insanlar karşılarında engel bulabiliyorlar. Biz de bu engelleri sizler gibi çok değerli, yüreği sevgi dolu insanlarla birlikte ancak aşabiliriz. Bu konuda devletimiz, toplumumuz çok önemli katkılar sağlıyor. Bu konuya önemli kaynaklar aktarılıyor. Yeterli mi yeterli değil. Çünkü bu sürekli gelişen dinamik bir süreç, yeni yöntemler, anlayışlar ortaya çıkıyor ve biz de bunları bu sürece dâhil etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biliyorsunuz bizim üniversitemizde engellerin aşılması noktasında özel bir yere sahip, bu konuda ödüllere de sahibiz. Bu da bize ayrı bir sorumluluk yüklüyor. Bunu daha ileri, daha yüksek noktalara taşımak için arkadaşlarımızla sürekli çalışmalar yapıyoruz. İnsanların hayatlarını kolaylaştırma noktasında üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz.” dedi. 
 
“Engelliler Günü Söyleşisi' ne geçilmeden önce Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, Osmaniye Otizm Derneği Başkanı Hayriye Özdemir, Osmaniye Down Sendromlular İzcilik ve Spor Kulübü Başkanı Sultan Erat, Osmaniye Zihinsel Engelliler Destek Derneği Başkanı Zahide Aktürk, Osmaniye İşitme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Aslıhan Hakat, Osmaniye Oturarak Voleybol Spor Kulübü Başkanı Ahmet Şimşek ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı Öğr. Gör. Mehmet Işıker’e çiçek ve günün anısına teşekkür belgesi takdim etti.

Daha sonra Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı Öğr. Gör. Mehmet Işıker moderatörlüğünde gerçekleşen “Engelliler Günü Söyleşisi” ne geçildi.

Öğr. Gör. Mehmet Işıker söyleşide, “Bugün bazılarımızdaki farklılıkların doğurmuş olduğu hak edilmiş özel gereksinimlerin neler olduğunu ve bu konuda her birimize nasıl sorumluluklar yüklenmesi gerektiğini duyumsamamız gereken bir gün. Dolayısıyla farkında olmak için bugün, farkındalığın yüklediği sorumlulukları gerçekleştirmemiz için ise her gün çalışmalıyız.” dedi. 

Engelliler Günü Söyleşisi programı  öğrencilerin sorularının yanıtlanması ile sona erdi.
6 Aralık 2022 (Bu haber 625 defa görüntülendi)
İletişim
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Karacaoğlan Yerleşkesi D-Blok Merkez/OSMANİYE
+90 328 82710 00 / 6105
+90 328 825 00 97
shmyo@osmaniye.edu.tr