Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
YENİ ÇIKAN KİTAPLAR OSMANİYE İLİ AĞIZLARI VE SÖZ VARLIĞI I

OSMANİYE İLİ AĞIZLARI VE SÖZ VARLIĞI I

Türkçenin en eski ses ve şekil özellikleriyle birlikte bugünkü özelliklerinin toplamı demek olan ağız, Türk milletinin tarih, dil, edebiyat unsurlarını hayatta tutan yegâne varlığıdır. Hele bu çalışma Anadolu’da olursa işte o zaman elde edilen dil, kültür ögeleri insanla yaşıt olmaktadır. Anadolu Türk insanının sözlü edebiyatının çok güçlü olması, Türklerin kültürünü dilden dile nesilden nesle aktarmada çok eski bir usta olması, derleme çalışmalarının önemini daha da arttırmaktadır. 

Yaşı ilerlemiş olan büyüklerimiz dijital ortamların olmadığı, insanın etiyle kemiğiyle gerçek Anadolu Türk kültürünü yaşadıkları zamanlarda yetiştikleri için her şeyin gerçeğini, doğalını, iyisini bilmektedirler. Bugün daha iyi anlaşılacağı gibi doğal olan değerlidir. İşte Türk dili deyince Türk kültürü deyince bu büyüklerimiz akla gelmelidir. Hiçbir eğip bükme, yapmacık olmadan sözü olduğu gibi söyleyen, ya doğru bildiğini söyleyen ya susan ecdadın evlatlarıyız. Anadolu sahasına çıktığımızda Altaylardan esen deli rüzgârları hissedip, Yenisey’in soğuk suyunu içmiş gibi olur, Mekke rüzgârının misk ü amberini içimize çekeriz buram buram.

Anadolu’nun hiç gitmediğiniz bir köyünde hiç tanımadığınız insanlarının yanına varsanız az sonra sanki doğduğunuzdan beri o köyde yaşadığınızı sanacak kadar sevgiyle bağrına basar Türk insanı sizi. Hiç ayrılasınız gelmez. Hele vedalaşıp ellerini öperken “Yāvrım gene gel hā, unutma ille gel ḥá̄” deyişleri gözlerinizi doldurur sarılır bir daha öpersiniz kınalı ellerinden. O an bütün yaşlı teyzeler nineniz, bütün yaşlı amcalar öz dedeniz oluverir. İçinizdeki bütün ana, baba, dede, nine hasreti gönlünüzde yanar köz olur kaynar. İşte kalabalık şehirlerde belki bulamadığınız iyiliği, doğruluğu, güzel ahlâkı, merhameti kısaca insanlığı öğrenirsiniz Anadolu'nun uzak dağ köylerinde. İnsanlık ölmemiş dersiniz içinizi bir sevinç kaplar. Osmaniye'min 127 yerleşim yerinde beş yılı aşkın zamanda sayısız büyüklerimle tanıştım. Bizim memleketi, dilimi, kültürümü, tarihimi özümü derleyip güzel Osmaniye'min ağzının ses, şekil, anlam dünyasını; dinlemeye, anlamaya yazmaya çalıştım gücüm, elim yettiğince.

 

11 Şubat 2022 (Bu haber 691 defa görüntülendi)
İletişim
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Karacaoğlan Yerleşkesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
03288271010