Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
OKÜ’de Filistin Davası Başlıklı Panel Düzenlendi
Üniversitemiz kulüplerinden OKÜ Kültür ve Edebiyat Kulübü, 15 Temmuz Şehitler Amfisinde Filistin Davası başlıklı panel düzenledi. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan, üniversitemiz İlahiyat Fakültesi öğrencisi İsmail İçen’in Kur'an-ı Kerim tilaveti ile devam eden Filistin Davası başlıklı panelin açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun yaptı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, modern dünyada yaşanan bir soykırımla karşı karşıya olduğumuzu belirterek, işgalci İsrail Devleti faşist yönetiminin Filistin'deki 35.000 civarında kardeşimizi kadın, çocuk demeden şehit ettiğini, insanların en temel hakkı olan yaşama hakkını zorbalık ve katliamla elinden aldığını vurguladı. Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, konuşmasının devamında, “Biz Türk toplumu olarak tarihsel süreçte mağdurun ve ezilenin yanındayız. bu nedenle filistin halkının yanında olmak da bizlerin sorumluluğudur. Uluslararası düzeyde de bu sorumlulukla katliama karşı sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz." dedi. “İnşallah en kısa zamanda da bu cinayetlerin ve katliamın son bulması en büyük dileğimizdir." diyerek sözlerine son verdi.

Açılış konuşmasının ardından, panelin yönlendiriciliğini üstlenen İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Demirtaş kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Prof. Dr. Ahmet Demirtaş, “Dünya için Filistin meselesi, 14 Mayıs 1948 tarihinden beri Ortadoğu’nun uzun soluklu etnik, dini ve toprak paylaşımı temellerine dayalı bir mesele olmuştur. Şehitler verdiğimiz, kan dökerek bu toprakları vatan yaptığımız yerler bizim coğrafyamızdır. İşte bu yüzden Filistin davası bizim davamızdır. Filistin, insanlığın onur ve özgürlük davasıdır. Bizim için de Filistin davası, Türkiye’nin davasıdır.” diye konuştu.

Panelde, üniversitemiz İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammed Fazıl Himmetoğlu, Filistin sorununun tarihi ve büyük güçlerin Filistin üzerindeki kapitalist emelleri üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Himmetoğlu, olayları tarihsel sıralamayla düzenleyerek Filistin hakkında coğrafi bilgiler verdi. İlahiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Haci Ataş ise İslam döneminde Yahudilerle ilişkiler hakkında bilgiler verdi. Ataş, bölgenin coğrafi açıdan, iklim ve toprak bakımından önemine dikkat çekerek, İsrail’in bu bölgede devlet kurmasının tesadüf olmadığını belirtti. Panelin bir diğer konuşmacısı, İlahiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Orhan Güvel ise Kur'an’da Yahudilik ve tarihi süreçler hakkında bilgiler sundu.

Panelin sonunda ise üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Demirtaş, OKÜ İlahiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Haci Ataş, OKÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammed Fazıl Himmetoğlu ile OKÜ İlahiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Orhan Güvel için günün anısına hazırlanan teşekkür belgesini takdim etti.
31 Mayıs 2024 (Bu haber 132 defa görüntülendi)
İletişim
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Karacaoğlan Yerleşkesi 80000 OSMANİYE
03288251818