Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Kastabala Antik Kenti'nde, 2024 yılı kazı çalışmaları başladı.
Kazı çalışmalarını üniversitemizin yürüttüğü Kastabala Antik Kenti'nde, 2024 yılı kazı çalışmaları başladı.

Kastabala Antik Kenti'nde 2024 yılı kazı çalışmaları, üniversitemiz ve Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğiyle başladı. Çalışmaların başkanlığını yürüten OKÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Faris Demir, kazı alanında incelemelerde bulunan Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun’a mevcut ve planlanan çalışmalar hakkında detaylı bilgi verdi.

Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, “Kastabala Antik Kentimiz, Osmaniye’mize yaklaşık 25 km uzaklıkta. Burada uzun zamandır kazı çalışmaları devam ediyor. Bu kazı çalışmalarında çok önemli eserler, tarihi çok eskilere dayanan bulgular ortaya çıkarıldı. Osmaniye Korkut Ata Üniversitemiz öncülüğünde, Faris Hocamızın öncülüğünde bu çalışmalar devam ediyor. Burası gerçekten görülmeye değer. Biz burayı Çukurova’nın Efes’i olarak tanımlıyoruz. Sütunları, tiyatrosu, kalesi ile Çukurova’da muhteşem bir antik kent. Bu antik kentin tarihini ortaya çıkarma anlamında bu kazılar şu anda Türkiye’de yapılan kazılar içinde en önem arz eden kazılar arasında yer alıyor. Burada tarihimizi hem ortaya çıkarmak hem de yaşatmak istiyoruz.” dedi.

Çalışmalar hakkında bilgi aktaran Kazı Başkanı Doç. Dr. Faris Demir, “Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi iş birliğinde yürütülen çalışmalarda önemli sonuçlar elde ettik. Çalışmalarımız ulusal ve dünya basınında oldukça geniş yer buldu. Bu yıl da inşallah bu güzel ivmeyle kazı çalışmalarına devam edeceğiz. Antik Kent zaten var olan sütunlu caddesi, hamam, tapınak kalıntılarıyla, kalesiyle ihtişamını göstermekte. Geçen yıllarda tespit ettiğimiz kalıntılar da bu güzelliği artırmaktadır. Milattan önce 540’lara tarihlenen tapınağın keşfi bu zenginliği artırmıştır.’’ dedi.
27 Mayıs 2024 (Bu haber 141 defa görüntülendi)
İletişim
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Karacaoğlan Yerleşkesi 80000 OSMANİYE
03288251818