Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Fakültemiz Öğretim Üyesinden "Çukurova Arkeolojisi ve Kastabala Antik Kenti" başlıklı Konferans

Fakültemiz Arkeoloji Kulübü tarafından düzenlenen "Çukurova Arkeolojisi ve Kastabala Antik Kenti" başlıklı konferans, üniversitemizde gerçekleştirildi.
Arkeoloji Kulübü tarafından, Kastabala kazıları ve Çukurova Bölgesi’ne dair bilgi düzeyini artırmak amacıyla düzenlenen "Çukurova Arkeolojisi ve Kastabala Antik Kenti" başlıklı konferans, üniversitemizde gerçekleştirildi. Rektörlük Büyük Salonda düzenlenen konferansa, üniversitemiz dekanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansa konuşmacı olarak katkı sunan Fakültemiz Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Faris DEMİR, Çukurova Bölgesi, Karatepe ve Kastabala Antik Kenti hakkında bilgilendirici bir sunum gerçekleştirdi. Doç. Dr. Faris DEMİR, Çukurova Bölgesi’nin tarihi üzerine yaptığı sunumunda yazıtlar, kalıntılar, antik şehirler, kutsal yerleşim alanları, yazı dilleri ve birçok tarihi esere dair örnekler vererek detaylı bilgiler paylaştı. 

Gelecek haftalarda Kastabala Antik Kenti kazılarının açılışının yapılacağını belirten Doç. Dr. Faris DEMİR, ‘’Kastabala Antik Kenti’nin tarihini anlamamız için Çukurova’nın tarihini bilmemiz gerekiyor. Osmaniye’de iki büyük antik kent, yerleşim yeri var. Biri Karatepe, diğeri ise Kastabala. Bu iki antik kent, aslında birbirinin devamı niteliği taşımaktadır. Aynı zamanda, bu iki antik kent, Çukurova arkeolojisinde de önemli yer kaplıyor.’’ dedi.

Konferansın sonunda, Doç. Dr. Faris DEMİR'e katkılarından dolayı Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ahmet DEMİRTAŞ tarafından teşekkür belgesi takdim edildi ve etkinlik, toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

20 Mayıs 2024 (Bu haber 146 defa görüntülendi)
İletişim
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Karacaoğlan Yerleşkesi 80000 OSMANİYE
03288251818