Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Fakültemiz Arkeoloji Bölümü ve Kulübü Tarafından "6 Şubat Depremi Sonrası Osmaniye Ve Adana İllerindeki Kültürel Varlıklar" Başlıklı Konferans Düzenlendi.

Üniversitemizde, ‘‘6 Şubat Depremi Sonrası Osmaniye ve Adana İllerinde Kültürel Varlıklar’’ konulu konferans düzenlendi.

Fakültemiz Arkeoloji Kulübü koordinasyonunda düzenlenen ‘‘6 Şubat Depremi Sonrası Osmaniye ve Adana İllerinde Kültürel Varlıklar’’ konu başlıklı konferans, OKÜ Rektörlük Büyük Salonda gerçekleştirildi. Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, Osmaniye Belediye Başkan Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Selim Serhan Yıldız ve Kevser Davarcı, üniversitemiz dekanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan konferansın açılış konuşması, OKÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Erhan tarafından gerçekleştirildi. Etkinliğin davetli konuşmacısı OKÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi İrfan Tuğcu gerçekleştirdiği sunumla konferansa katkı sundu. 6 Şubat Depremleri sonrasında Osmaniye ve Adana başta olmak üzere depremlerden etkilenen bölgelerdeki tarihi ve kültürel kalıntılar hakkında detaylı bilgiler aktaran İrfan Tuğcu, depremde hasar gören kültürel varlıkların daha çok sonradan yapılan plansız müdahalelerden ve sonradan inşa edilen niteliksiz yapılardan kaynaklı olduğunu belirterek ‘’Afet, insanlık kadar eskidir, insanlıkla birdir. İnsanın olduğu her süreçte afet olur. Yeter ki bu afetlerin ön tedbirini alabilelim. Tabii ki depremi biz durduramayız, çok şiddetli bir deprem olabilir ama neyi durdurabiliriz? Envar-ul Hamit Camii’yi yıkımdan kurtarabiliriz ya da Adıyaman Ulu Camii’yi yıkımdan kurtarabiliriz. Kaldı ki zaten doğa bunu gösteriyor. Aynı deprem bir esere hiç zarar vermemişken başka bir yapıya zarar verebiliyor. Bir dağı 80 santim açabiliyor ama doğru yapılmış işi bozamıyor. Kültürel varlıklarımızı korumak adına daha farklı bir perspektiften bakabilmemiz gerekiyor.’’ şeklinde konuştu.


Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, etkinliğe katkılarından dolayı konuk konuşmacı Dr. Öğretim Üyesi İrfan Tuğcu’ya teşekkür belgesi takdim etti. 

Program, günün anısına çekilen hatıra fotoğrafının ardından OKÜ Rektörlük fuaye alanında düzenlenen kokteyl ile devam etti.

29 Nisan 2024 (Bu haber 176 defa görüntülendi)
İletişim
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Karacaoğlan Yerleşkesi 80000 OSMANİYE
03288251818