Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, TRT Çukurova Radyosu'na Konuk Oldu

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, 11 Mart 2023 Pazar günü saat 12.30’da TRT Çukurova Radyosu’nun konuğu oldu. 

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, 6 Şubat 2023’te yaşanan depremler sonrası  üniversitemizin faaliyet alanı içerisinde gerçekleştirmiş olduğu iyileştirme çalışmaları hakkında program sunucusu Muhammed Kalem’in sorularını yanıtladı. 

Yaşanılan deprem felaketi sonrasında üniversitemizin ilk saatlerden itibaren sahada olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun,  “Üniversitemiz yemekhane binası ve sosyal tesislerinin hasar kontrolünü   ivedilikle gerçekleştirdik ve depremden etkilenen vatandaşlarımızı üniversitemizde misafir etmeye başladık. Elimizden geldiğince, devletimizin ve sivil toplum örgütlerinin de bize sağladıkları imkanları kullanarak bu vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam ediyoruz. Deprem sonrasında dezavantajlı olan grupların,  depremin etkilerini daha yakından hissetmeye başladıklarını gördük. Biz de özellikle bu gruplardan çocuklara yönelik bir takım iyileştirici programlar gerçekleştirmeye başladık. Özellikle üniversitemizin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı öğrencileri ve öğretim elemanlarımızla  Osmaniye’de liseler kampüsünde kurulan çadır kentte yaşayan çocuklarımızın normalleşmelerine yardımcı olmak, eğitimlerine katkı sağlamak, aynı zamanda depremin yarattığı olumsuz etkileri en kısa sürede atlatmalarına destek olmak amacıyla arkadaşlarımız çocuk gelişimi oyun sınıfını kurdu.
Öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarımız bu sınıfta 0-6 ve 6-12 yaş çocuklara oyun temelli dersler veriyor. Düzenlemiş oldukları tiyatro ve  kukla gösterileri ile diğer yaratıcı oyunlar eşliğinde  çocuklarımızın deprem travmalarını atlatmalarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Bu çocuklarımız depremden en olumsuz şekilde etkilenen kesimi oluşturuyor. Bu nedenle çocuklara yönelik daha aktif ve daha kapsayıcı programların yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız ile ona bağlı il müdürlüğümüz ve  İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile iş birliği içerisinde Osmaniye’mizdeki tüm çadır ve tüm konteyner kentlerde anaokulu çağındaki çocuklarımıza yönelik sınıflar açmayı planlıyoruz. Bunu da en kısa zamanda gerçekleştireceğiz. Oluşturacağımız bu sınıflarda normal bir okul öncesi sınıfında olması gereken eğitim materyalleri ve oyun köşelerini burada yapılandıracağız.  Depremin oluşturduğu olumsuz etkileri burada en aza indirmek amacıyla özellikle de çocuklarımızın üzerindeki etkilerini azaltmak için bizler de bütün imkanlarımızı, bilgi birikimimizi ve enerjimizi bu alanda kullanmaya çalışıyoruz.”

Yaşanılan deprem felaketinin tüm bölgeyi çok olumsuz etkilediğini ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, “Bölgemizde depremden etkilenen tüm illerimizde gördük ki buralarda yaşayan vatandaşlarımız, üniversiteleri güvenli alanlar olarak gördüler, üniversitelerimizin  kampüslerini, alanlarını barınmak için tercih ettiler.  Yükseköğretim Kurulunun da koordinasyonu ile biz de Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi olarak burada, bu sürece aktif olarak katkı sağladık. İyileştirme sürecine OKÜ olarak  faaliyet alanımız içinde katkı sunmaya devam ediyoruz." dedi.

Program sunucusu Muhammed Kalem’in eğitim öğretime ilişkin sorusunu da yanıtlayan Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, “Pandemi sürecinde üniversiteler bildiğiniz gibi uzaktan eğitim tecrübesine sahipti. Burada yine bizde 6 Mart 2023 tarihi itibari ile uzaktan eğitime başladık. Biz üniversite olarak bütün imkânlarımızı öğrencilerimizin yararı ve rahatlığı doğrultusunda kullanıyoruz. Eğitim-öğretim faaliyetinin devam etmesi tabii ki önemli. Ancak öğrencilerimizin, öğretim elemanlarımızın ve diğer personelimizin yaşamış olduğu bu deprem travmasını da göz önüne alarak bu dönemi özellikle herkesin rahat bir biçimde atlatmaları doğrultusunda kararlarımızı ve önlemlerimizi alıyoruz.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, deprem sonrasında da OKÜ’nün  çalışmalarını yakından takip eden TRT Çukurova Radyosu'na teşekkür etti.

11 Mart 2023 (Bu haber 537 defa görüntülendi)