Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Üniversitemizde Osmaniye’de Milli Mücadele Başlıklı Konferans Düzenlendi

Üniversitemiz tarafından düzenlenen Osmaniye’de Milli Mücadele başlıklı konferans üniversitemiz Rektörlük Büyük Salonda gerçekleştirildi. 

7 Ocak Osmaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü nedeniyle düzenlenen programa  Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Osmaniye 25-26. Dönem Milletvekili Prof. Dr. Ruhi Ersoy, Osmaniye Garnizon Komutanı ve 39.Mknz.  P. Tug. K.Yrd. T. Albay Hakan Kocabaş, Osmaniye Belediye Başkan Vekili Hulisi Akkuş, Osmaniye Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Günay,  üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Coşkun Özalp, il başkanları, il müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, üniversitemiz dekan ve müdürleri, akademik ve idari çalışanlarımız ile çok sayıda öğrencimiz katıldı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Osmaniye Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Günay yaptı.

Günay, “Türkiye Cumhuriyeti’nin muhafazası ve ayakta kalması için mücadele edeceğiz, çalışacağız. Yıl dönümlerini geçiştirmeyeceğiz. Ne yapmalıyızı düşünerek bu toplantıları değerlendirmemiz gerekiyor. Böyle güzel bir organizasyonu gerçekleştirdiği için de Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’ne teşekkür ediyorum.” dedi. 

Daha sonra üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ebru Güher, Osmaniye’de Milli Mücadele başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Doç. Dr. Ebru Güher, “Sömürmeyi medeniyet zanneden Fransızlara karşı ve bu topraklarda her türlü mezalimi yapıp devlet kurmak isteyen Ermenilere karşı büyük mücadele verilmiştir. Yıllarca süren savaşlar vardı, kıtlıklar vardı, sefalet vardı. Bir de bu yetmezmiş gibi bu yöre halkı işgal acısını maalesef yaşadı.” dedi.

Güher, “Çukurova’ya baktığımız zaman, Çukurova toprakları hepimizin bildiği gibi öz ve öz Türk topraklarıdır. Türk toprakları olan bu yerde geleceğe güvenle bakabilmemiz için mutlaka geçmişi çok iyi bilmemiz lazım. Gelecek nesillere, çocuklarımıza öğretmemiz gerekiyor. Dolayısıyla atalar yurdu olan bu toprakların tarihinin ve kültürünün araştırılması bizler için kutsal bir görevdir.” diye konuştu.

Sunumun sonrasında Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, günün anısına hazırlanan teşekkür belgesini ve çiçeği üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Güher'e takdim etti.

6 Ocak 2023 (Bu haber 606 defa görüntülendi)