Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Üniversitemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müslüm Demir’den Yeni Bir TÜBİTAK Projesi

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Müslüm Demir’in yürütücü olarak TÜBİTAK 3501- Kariyer Geliştirme Programı kapsamında sunduğu “Florür-dışındaki Halojenler ve Süperkritik Akışkan yardımıyla tek adımlı MXene sentezi, Süperkapasitör ile SERS Uygulamaları  ” başlıklı projesi TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun görüldü.

Proje süresince, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mesut Akgün ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’dan Dr. Öğr. Üyesi Ümran Kurtan danışman olarak, Erciyes Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Dr. Menekşe Şakir ve yine üniversitemizden Dr. Öğr. Üyesi Eda Akgül araştırmacı olarak destek verecek ve proje kapsamında da 2 bursiyer desteklenecek. 

Proje hakkında konuşan Doç. Dr. Müslüm Demir, “2010’da Nobel ödülü alan Grafenin istisnai özellikleri nedeniyle, yeni iki boyutlu (2D) malzemeler üzerine yoğun çalışmalar son hızla devam etmektedir. Şüphesiz bunlardan en çok üyesi olan, üzerinde en çok çalışma yapılan ve uygulaması en geniş olan iki boyutlu (2D) geçiş metal karbür, nitrür veya karbünitrürler MXene’lerdir. MXene’ler muhteşem fiziksel, kimyasal, elektrokimyasal ve morfolojik özelliklerinden dolayı elektromanyetik girişim korunma, fotokataliz, elektrokataliz, süperkapasitör, lityum iyon pil ve biyosensör gibi çeşitli uygulamalarda geniş şekilde kullanılırlar. Bu bağlamda, tek adımda, çevreye duyarlı şekilde sentezlenecek MXene malzemleri Surface-Enhanced Raman Scattering (SERS) ve Süperkapasitör alanlarında uygulanacaktır” dedi. 

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, "21. yüzyılın akademik önderliğini yüklenecek genç araştırmacıların çalışmalarının desteklenerek bilim insanlarımızın en iyi şekilde çalışmalarını sürdürmelerini sağlayan Kariyer Geliştirme Programı’nda üniversitemizden bir öğretim üyemizin yer alması bizleri memnun etmiştir. Başarılı çalışmalarından dolayı öğretim üyemizi tebrik ediyorum." dedi.

12 Aralık 2022 (Bu haber 856 defa görüntülendi)