Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu İçin Erzincan’da

Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Sayın Binali Yıldırım ve Kültür ve Turizm Bakanlığının himayelerinde, Erzincan Valiliği ve Erzincan Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen sempozyumun Türk Dünyası Dijital vatandaşlığı mutabakat metninin imza törenine katıldı. Rektörümüz  Prof. Dr. Turgay Uzun, törende yaptığı konuşmada  sempozyumun ülkemiz ve Türk dünyası için çok önemli sonuçları olacağını belirterek  Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent’e misafirperverliği için teşekkür etti. 

Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, üniversitemizin adının Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi olması dolayısıyla burada ayrı bir sorumluluğumuzun olduğunu, bu bağlamda yurt içinde ve yurt dışında Türk dünyasına ilişkin tüm faaliyetlere mümkün olduğunca katılmaya çalıştıklarını ifade etti. Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü kurma çalışmalarından da bahsetti. 

Türk Yükseköğretim Kurumları olarak Batıda yaygın ve güçlü olan Stratejik Düşünce ve  Araştırma Kurumları konusuna daha çok yoğunlaşmamız gerektiğini ve özellikle Yükseköğretim Kurulu Başkanlığımızın bunu kolaylaştırıcı bir eylem planı üzerinde durmasını temenni ettiğini ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, Türk dünyasının büyük bir coğrafya olması nedeniyle bu alanda çalışacak çok sayıda akademisyene ihtiyaç bulunduğunu ve  Türk dünyasının parlayan yıldızı Türkiye ve Türk yükseköğretiminde Türk dünyası ile ilgili tüm bilim alanlarında uzmanlaşmış akademisyenlerin önemli işlevler yerine getireceğine inandığını söyledi.   

Osmaniye Korkut Ata Üniversitemizin bu doğrultuda öngörüde bulunarak, Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü kurma amacında olduğunu ifade etti. Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, Enstitü sayesinde bütün Türk dünyası coğrafyasında çalışacak donanımlı,  genç ve dinamik akademisyenler yetiştirmenin hedeflendiğini vurguladı.

Türk dünyasının dil, tarih, kültür, sanat, eğitim, enerji, diaspora, ticaret, coğrafya, sosyoloji, halkbilimi, antropoloji, turizm, uluslararası ilişkiler, ekonomi, belediyecilik, ilahiyat, kamu idaresi, hukuk, ulaştırma ve haberleşme gibi birçok alanda bilimsel araştırmalara ortak bir zemin oluşturan sempozyumda 43 ülkeden ve ülkemizden yaklaşık 800 bilim adamı katıldı.

13 Ekim 2022 (Bu haber 663 defa görüntülendi)