Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Üniversitemiz Tarafından KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’a Fahri Doktora Tevdi Edildi

Üniversitemizde, Kıbrıs’ta Türklerin Varoluş Mücadelesi başlıklı konferans ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’a Fahri Doktora Takdim Töreni düzenlendi. 

 

 

 

 

 

   


Törene Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye Milletvekilleri Mücahit Durmuşoğlu, İsmail Kaya ve Baha Ünlü, 25-26. Dönem Osmaniye Milletvekili Prof. Dr. Ruhi Ersoy, Garnizon Komutanı T. Albay Hakan Kocabaş, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy, Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, Baro Başkanı Av. İbrahim Halil Yavuzdoğan, Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, İl Jandarma Komutanı J. Albay Zafer Tombul, İl Emniyet Müdür Vekili Ahmet Çetin, İl Genel Meclis Başkan Vekili Enver Bozdoğan, Üniversitemiz Senatörleri, İlimiz kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, ilimizde bulunan Kıbrıs Gazileri ve aileleri, Üniversitemiz akademik ve idari personeli ile çok sayıda Osmaniyeli katıldı.

 

 Üniversitemiz 15 Temmuz Şehitler Amfisi’nde düzenlenen tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı. Daha sonra Üniversitemiz Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından hazırlanan müzik dinletisi sunuldu. 

 

   Törenin açılış konuşmasını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun yaptı. Göreve geldikleri ilk andan itibaren OKÜ’yü saygın ve bilimsel bilgiye katkı sunan, üniversite niteliğini artırmak için, büyük Türk bilgesi Korkut Ata’nın adına sahip olmasından dolayı ayrıcalık ve sorumluluk motivasyonu ile çalışmalarına devam ettiklerini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, “Üniversitemiz Korkut Ata geleneğine bağlı olarak, kendi faaliyet alanı çerçevesinde Türk dünyası ile ilişkilere ayrı bir önem vermekte, bu ilişkileri güçlendirmek için somut adımlar atmaya devam etmektedir. Kadim bir Türk yurdu olarak büyük Türk coğrafyasının çok önemli bir parçasını meydana getiren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversiteler ile işbirliği çalışmalarını da sürdürmekteyiz. Sayın Cumhurbaşkanımıza da bu süreçte bize olan destekleri için teşekkür ediyoruz.” dedi.

 


 
Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, konuşmasının devamında, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bekasının Türkiye’nin bekasından geçtiğini düşünen Kıbrıslı Türklerin menfaatlerini ve Türkiye ile ilişkilerin derinliğini ve önemini her platformda cesur ve tutarlı bir biçimde savunan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’a üniversitemiz senatosunun aldığı karar doğrultusunda uluslararası siyaset anabilim dalında Fahri Doktora Unvanını tevdi etmekten büyük gurur ve mutluluk duyduğumuzu belirtmek isterim.” dedi. Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun konuşmasının son bölümünde “Kıbrıs’ın Türk-İslam toprağı olmasına hizmet eden, Kıbrıs mücadelesine katkı sağlayan; Türkiye’nin Kıbrıs’la kaderini birleştirip müdahil olmasının hukuki zeminini hazırlayan cumhuriyet hükümetlerini,  harekâta katılan kahraman askerlerimizi ve Kıbrıslı mücahitleri, KKTC’nin ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı, Kıbrıs Türkü'nün hürriyet mücadelesinin lideri Doktor Fazıl Küçük’ü minnetle yâd ediyor, ebediyete irtihal edenlere yüce Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Gazilikle şereflenen ve daha sonra ebedi aleme irtihal eden gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize hayırlı, uzun ömürler diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsında büyük Türk dünyasının kıymetli parçası olan Kıbrıslı kardeşlerimize de Dedem Korkut’un deyişiyle yıldızlarının sonsuza dek parlamasını diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi.  


Osmaniye’nin, şehitler diyarı, yiğitlerin olduğu ve Türkiye’de en çok şehit verilen il olduğundan bahseden Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, “Bu dava Türklük davasıdır, bu dava büyük bir davadır. Sayın Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar’ın, bu kutlu davayı rahmetli Rauf Denktaş’dan, Dr. Fazıl Küçük’ten alarak daha ileriye götürme mücadelesini nasıl devam ettirdiğine hepimiz şahit oluyoruz ve Yiğit Osmaniye’nin evlatları olarak şükranlarımızı sunuyoruz. Bu mücadelesinin başarıya ulaşması için hep dua ediyoruz. Bizim bir kalbimiz hep Kıbrıs diye atmaktadır. Kıbrıs Türk’ün vazgeçilmez davasıdır. Bu davada sonuna kadar Cumhurbaşkanımız Sayın Ersin Tatar’ın yanında olacağız, Osmaniye olarak emrinizdeyiz ve ziyaretiniz dolayısıyla da bahtiyarız.” diye konuştu. 

 

 

 Açılış konuşmalarının ardından Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’a fahri doktora unvanın verilmesiyle ilgili senato kararını okudu ve KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’a cübbesini giydirdi. Daha sonra da Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’a Fahri Doktora Diplomasını takdim etti. 

Törene KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’ın Kıbrıs’ta Türklerin Varoluş Mücadelesi başlıklı sunumu ile devam edildi. 

 
Şehitler diyarı Osmaniye’de olmak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak kendisini duygulandırdığını ve onurlandırdığını belirten KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, bu güzelliği bana yaşattığınız için Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nin değerli Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun ve Senato üyelerine çok teşekkür ediyorum.” dedi. 

 

   


KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, “Kıbrıs Türk halkı hiçbir zaman inancını yitirmemiştir. Kıbrıs halkı her zaman Anadolu’ya bakmıştır. Kurtuluş savaşları, istiklal savaşları Kıbrıs’tan yakın olarak izlenmiş ve her zaman Kıbrıs Türk’ünün duası Anadolu ile olmuş ve Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün zaferleri Kıbrıs’ta da büyük bir sevinçle karşılanmıştır. Aydın Kıbrıs Türk halkı kendi örgütsel yapısı ile bütün bu saldırılara direnebilmiş, verdiği mücadeleler cesareti ve onuru ile hiçbir zaman kopmaz bir parçası olduğumuz Türk halkının, büyük Türk milletinin onurunu hiçbir zaman çiğnetmemiştir. Şehitler verdik, bedeller ödedik, utanç barikatlarında hakaretlere uğradık.  Ama hep 1974’ü bekledik. Hep Toros’lara baktık, Türkiye’ye baktık, anavatanımıza baktık, hep Mehmetçiğe baktık. Kıbrıs Türk’ü o an, anavatanı ile kucaklaştı. Hayatımızın en önemli dönüm noktası 1974’tür.” dedi. 

Cumhurbaşkanı Tatar, “Türk ve İslam dininin yaygınlaşmasında büyük emekleri geçen ve dolayısıyla Türk Devletleri Teşkilatlarının ön mimarlarından olan Dede Korkut’un adını taşıyan Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nde mesajlar vermek ve bana tevdi edilen bu fahri doktorayı almak Türklük adına, Kıbrıs Türk’ünün mücadelesi adına benim için bir onurdur, şereftir, haysiyettir ve hayatımın en mutlu anlarındandır.” dedi. 

Konuşmasının son bölümünde Cumhurbaşkanı Tatar, ulusumuzun, milletimizin onurunu haysiyetini ve gururunu Doğu Akdeniz’de bayraklarımızla dalgalandırmaya devam etmek hepimizin milli bir görevidir.” dedi. 

 

    Törenin sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, Osmaniye Şehit ve Gaziler Dernek Başkanı Durmuş Öksüz ile Osmaniye Şehit Polis Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma Derneği tarafından KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’a hediye takdim edildi. 

 

      


İl protokolünün hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona eren programın ardından KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, Garnizon Komutanı Topçu  Albay  Hakan Kocabaş ve  diğer protokol üyeleri  Rektörümüz  Prof. Dr. Turgay Uzun'u makamında ziyaret etti. 

 

     Makam ziyaretinin ardından KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye Milletvekilleri Mücahit Durmuşoğlu ve İsmail Kaya, 25-26. Dönem Osmaniye Milletvekili Prof. Dr. Ruhi Ersoy, Garnizon Komutanı T. Albay Hakan Kocabaş, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy, Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, Baro Başkanı Av. İbrahim Halil Yavuzdoğan, Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, İl Jandarma Komutanı J. Albay Zafer Tombul, İl Emniyet Müdür Vekili Ahmet Çetin, İl Genel Meclis Başkan Vekili Enver Bozdoğan, İlimizde bulunan Kıbrıs Gazileri ve aileleri ile üniversitemiz Lezzet Vadisinde düzenlenen yemek programında bir araya geldi.

 

 


Üniversitemizde, Kıbrıs’ta Türklerin Varoluş Mücadelesi başlıklı konferans ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’a Fahri Doktora Takdim Törenini izlemek için tıklayınız...

27 Temmuz 2022 (Bu haber 933 defa görüntülendi)