Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Üniversitemiz Elektrikli Aracı "Börü II" Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'nda

Üniversitemiz Enerji, Eğitim-Etüt Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENERMER)  Müdürü Doç. Dr. Ertaç Hürdoğan'ın danışmanlığını  yaptığı "OKÜ IARES ELECTROMOBILE Takımı"  tarafından tasarlanan Üniversitemiz elektrikli aracı "Börü II", Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından 2005 yılından bu yana  düzenlenen ve bu yıl  TEKNOFEST Teknoloji   yarışmaları kapsamında gerçekleştirilen Efficiency Challenge Elektrikli Araç yarışlarına katılan 60 araçtan teknik kontrolleri geçerek İzmit Körfez Yarış  Pisti'ne  çıkmaya hak kazanan 34 araç içinde yer aldı. 

İlk gün yarışlarında 2. Etapta yarışmalara katılarak 15 tur atan Üniversitemiz elektrikli aracı "Börü II", ikinci gün yarışları için de hazırlıklarını sürdürüyor.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nın yapılacağı İzmit Körfez Yarış Pisti’ne giderek OKÜ IARES ELECTROMOBILE Takımı’nın yanında yer aldı ve yarış öncesinde takıma moral verdi. 

Üniversitemiz Elektrikli Aracı "Börü II"yi yakından inceleyen Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun'dan Börü II hakkında bilgi alarak, Börü II'ye ve "OKÜ IARES ELECTROMOBILE Takımı" na yarışmada başarılar diledi. 

Elektromobil ve Hidromobil olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışlar ile elektrik ve hidrojen enerjisiyle çalışan araçlarla ilgili yerli üretimin artırılması, katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi, katılımcıların alternatif enerjilerle ilgili araştırma imkânı edinip dünyadaki gelişmeleri takip etmeleri ve deneyim kazanmaları amaçlanmaktadır. 19 Temmuz 2022 tarihinde başlayan  "Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları" 24 Temmuz 2022 tarihinde sona erecektir.

23 Temmuz 2022 (Bu haber 561 defa görüntülendi)