Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Üniversitemizde “30. Yılında Hocalı Soykırımı ve Türkiye Azerbaycan İlişkileri” Başlıklı Konferans Düzenlendi

Azerbaycan’da 30 yıl önce gerçekleştirilen ve modern zamanların en büyük insanlık trajedilerinden biri olan Hocalı Soykırımı ve kurbanlarını anma vesilesiyle Üniversitemiz kulüplerinden Türk Dünyası Araştırma Kulübü, “30. Yılında Hocalı Soykırımı ve Türkiye Azerbaycan İlişkileri”  başlıklı konferans düzenledi. 

15 Temmuz Şehitler Amfisi’nde düzenlenen konferansa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun’un yanı sıra Osmaniye Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hulisi Akkuş, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Alpaslan Dayangaç ve Prof. Dr. Coşkun Özalp, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ceyhun Yükselir, Genel Sekreter Recep Şen, Üniversitemiz Fakülte Dekanları, Enstitü ve Yüksekokul Müdürleri ile Meslek Yüksekokulu Müdürleri, ilimiz protokol üyeleri, kamu kurumlarının temsilcileri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Üniversitemiz idari personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı.
 
Konferans Hocalı Soykırımı kurbanları, 15 Temmuz Şehitleri ve Türk Dünyasının her yerinde vatanları uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerin manevi huzurunda saygı duruşunda bulunulması ile başladı. Saygı duruşundan sonra İstiklal Marşı’mız ile Azerbaycan Milli Marşı’nın okunması ile devam edildi.

Konferansta Üniversitemiz Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Meyser Kaya ile Üniversitemiz Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi Araştırma Görevlisi Ahmet Korkmaz, müzik dinletisi sundu. 

Müzik dinletisi sonrasında Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun ve Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Başkâtibi Elkhan Zeynalov açılış konuşması yaptı.
 
Hocalı Soykırımında hayatlarını kaybeden şehitlere Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasına başlayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Azerbaycan-Türkiye iki devlet tek millet parolasıyla baktığımız, çok köklü kültürel bağları olan iki ülkedir. Geçmişten gelen bu bağlılıklarımız ekonomik, kültürel ve siyasal birçok alanda,  özellikle bugünlerde en yüksek düzeyde devam ediyor. İnşallah bu birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz her zaman daim olsun. Tarihi birçok olayda olduğu gibi Hocalı Soykırımı da gösteriyor ki, Türk toplulukları, Türk halkları zayıf oldukları anda böylesi vahim hadiselere maruz kalabiliyorlar. O nedenle bizlerin karşısındaki tek imkân, tek çare her zaman güçlü olmaktır. Devletimiz, devletlerimiz, sahip oldukları potansiyel ile birlikte bu güçlerini daim kılacaklar ve bir daha böylesi acı olayların yaşanmasına asla müsaade etmeyecektir.” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Azerbaycan’ın kederi bizim kederimizdir. Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimizdir’ sözleri ile konuşmasına başlayan Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Başkâtibi Elkhan Zeynalov, “Azerbaycan’ın bu kanlı tarihinin teyit edilmesinde her zaman Türk halkı bizim yanımızda oldu.  Biz tek millet, tek halktık. Zamanın keşmekeşliğinde ayrıldık ama derdimiz her zaman bir oldu, birbirimizi düşünüyoruz ve bu hayata devam ediyoruz.

Cumhurbaşkanlarımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Haydar Aliyev sayesinde birliğimiz daha da güçlendi, daha da kuvvetlendi. Azerbaycan 44 günlük bir savaşla işgal edilmiş toprakları azat etti. Bu işgalden azatlık olma savaşında Azerbaycan’ın yanında omuz omuza vererek Türk halkı, Türk Devleti, Türk Devlet rehberleri daima bizim yanımızda oldu. Bu yüzden ülkemizin halkı her birinize teşekkürlerini bildirir.” dedi.

Konuşmaların ardından Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Marziye Memmedli, “30. Yılında Hocalı Soykırımı ve Türkiye Azerbaycan İlişkileri” başlıklı sunum yaptı.

Azerbaycan Türkiye kardeşliği bize Karabağ’da sevinç yaşattı, hayallerimiz gerçek oldu diyerek sözlerine başlayan Dr. Öğretim Üyesi Marziye Memmedli, “Bölgedeki son gelişmeler neticesinde diplomatik ilişkiler başlayacaktır. Ama şunu söylemek lazım, biz beraber yaşayacağız. Biz toprak bütünlüğümüzü koruruz,  hiçbir zaman bir karış toprağımızı vermeyiz.  Geçmişimizi de asla unutturmayız. Bizim kanımız aynı, dilimiz aynı, kardeş kardeşten ayrılamaz,  bizi ayıramazlar nitekim bunu yapamadılar, yapamazlar da.” dedi. 

Konferansın sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, günün anısına  Dr. Öğretim Üyesi Marziye Memmedli’ye çiçek takdim etti.
 Konferans hatıra fotoğrafının çekilmesi ile sona ererken Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun ile davetliler 15 Temmuz Şehitler Amfisi fuaye alanındaki resim sergisini gezdi.

16 Şubat 2022 (Bu haber 607 defa görüntülendi)