Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
“Osmaniye ve Çevresinin İşgalden Kurtuluşunun 100.Yılı” Başlıklı Sempozyumun Açılış Programı Yapıldı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı işbirliği Osmaniye Belediyesi ve Osmaniye İl Özel İdaresi’nin destekleri ve Üniversitemiz ev sahipliğinde  düzenlenen “Osmaniye ve Çevresinin İşgalden Kurtuluşunun 100. Yılı” başlıklı sempozyumun açılış programı gerçekleştirildi. 

5-6 Ocak 2021 tarihleri arasından Üniversitemiz 15 Temmuz Şehitler Amfisi ve Rektörlük Büyük ve Küçük Salonlarda yapılacak  olan  sempozyumun açılışı geniş katılımla gerçekleştirildi. 15 Temmuz Şehitler Amfisi’nde gerçekleşen açılış programına Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, TBMM 25. ve 26. Dönem Osmaniye Milletvekili Prof. Dr. Ruhi Ersoy, Osmaniye Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Selamettin Başbaş, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özgen, İl Jandarma Komutanı Albay Zafer Tombul, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Albak, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Murat Aksoy, İl Defterdarı Emin Temiz, Türkmen Beldesi Belediye Başkanı Veli Fidan, MHP Osmaniye İl Başkanı Yusuf Çomu, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Alpaslan Dayangaç ve Prof. Dr. Coşkun Özalp, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ceyhun Yükselir, Üniversitemiz Fakülte Dekanları,  Enstitü Müdürleri, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu Müdürleri,  akademik ve idari personel ile çok sayıda davetli katıldı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış programında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezinin hazırladığı tanıtım filmi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Osmaniye Videosu ve Üniversitemiz tanıtım filmi gösterildi. Tanıtım filminden sonra Üniversitemiz Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencileri, Şef Araştırma Görevlisi Ahmet Korkmaz eşliğinde “Milli Mücadele Türküleri” seslendirdi. Daha sonra Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu tarafından hazırlanan “Türk Halk Oyunları” gösterisi gerçekleştirildi.  

 “Milli Mücadele Türküleri” ve “Türk Halk Oyunları ”izleyiciler tarafından büyük alkış aldı.

Programda açılış konuşmaları; Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özgen, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara TBMM 25. ve 26. dönem Osmaniye Milletvekili Prof. Dr. Ruhi Ersoy ve Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz tarafından yapıldı. 

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun konuşmasında “Kurtuluş Savaşı’nda tarihinin en zor dönemlerinden birini yaşayan ulusumuz Anadolu’nun her karış toprağında, şanlı bayrağımızın gölgesinde bağımsız ve hür yaşamak azim ve kararlılığıyla çok çetin ve onurlu bir mücadele vermiştir. Vatanımızın her yönden işgale uğradığı o zorlu yıllarda Yiğit Osmaniye’mizin yiğit halkı işgale karşı canı pahasına göstermiş olduğu direnç ve şanlı mücadele ile tarihte onurlu yerini almıştır.” dedi. Konuşmasının devamında “Sempozyumumuzu birlikte düzenlediğimiz T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı’na, düzenlenme sürecinde katkıda bulunan Osmaniye Belediyesi ve Osmaniye İl Özel İdaresine, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odasına teşekkürü bir borç bilirim. Sempozyumun gerçekleşmesi sürecinde çok değerli emekleri olan, üniversitemiz akademik ve idari çalışanlarımıza da yürekten teşekkürlerimi sunar, sempozyumun akademik kültüre katkılar yapan başarılı bir bilimsel toplantı olması dileğiyle saygılarımı sunarım.” dedi.

Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz ise “7 Ocak; Şehitler Diyarı Osmaniye’mizin tarihinin seyrinin değiştiği, esarete karşı başkaldırıp, bağımsızlığı uğruna, vatan aşkıyla canlarını feda eden yüz binlerin şehit olduğu Şanlı Kurtuluş Mücadelemizin Zaferini kutlamanın onuru içindeyiz. 100 yıl önce bugün; Çukurova’nın bereketli ve verimli topraklarında bir güneş gibi özgürlük meşalesinin doğduğu gündür. 100 yıl önce bugün; vatanımıza alçakları uğratmayarak, kutsal topraklarımıza göz dikenlere karşı verdiğimiz birlik ve beraberliğimizin günüdür. 100 yıl önce bugün; Şanlı Ay Yıldızlı Al Bayrağımızın göklerde ebediyen dalgalanacağını bir kez daha tüm dünyaya duyurduğumuz gündür.” dedi. 

Açılış konuşmalarının ardından Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Ankara Valisi Vasip Şahin, MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın sempozyum için gönderdikleri telgraflar okundu. 

Telgrafların okunmasının ardından “Osmaniye ve Çevresinin İşgalden Kurtuluşunun 100. Yılı” başlıklı sempozyumun açılış paneline geçildi. Panelin oturum başkanlığını Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özgen yaparken panelde “Şehir ve Kültür” başlıklı sunumu Prof. Dr. Yılmaz Kurt, “Mustafa Kemal Paşa Türk Bağımsızlık Savaşı’nın İlk Ateş Emrini Çukurova’da Verdi” başlıklı sunumu ise Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Hatipoğlu yaptı.

Açılış panelinin ardından sempozyuma katkıları dolayısıyla Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun’a, Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz,  Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özgen’e, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Prof. Dr. Yılmaz Kurt’a, TBMM 25. Dönem ve 26. Dönem Osmaniye Milletvekili Prof. Dr. Ruhi Ersoy, Dr. Öğretim Üyesi Süleyman Hatipoğlu’na ise Osmaniye Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Selamettin Başbaş plaket takdim etti. Programda Prof. Dr. Yılmaz Kurt, Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz’a ve Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun’a kitap hediye etti. 

Hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun ve protokol üyeleri 15 Temmuz Şehitler Amfisi fuaye alanındaki “Fotoğraflarla Tarihî Osmaniye Sergisi’ni” gezdi. 

Protokol üyeleri serginin arından OKÜ Lezzet Vadisi’nde yemekte bir araya geldi. Yemeğin ardından Üniversitemiz Kapalı Halı Sahada Mehmet Çetinkaya başkanlığında Cebelibereket Okçuluk Kulübü’nün düzenlediği “Geleneksel Türk Okçuluk Gösterisi ”ne geçildi. Burada gösteriyi izleyen Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun ve protokol üyeleri Cebelibereket Okçuluk Kulübü’ne teşekkür ederek alandan ayrıldı.

Sempozyumumuz 6 Ocak 2021 Perşembe günü saat   11.30'da Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun başkanlığında 15 Temmuz Şehitler Amfisi' nde  gerçekleşecek olan Değerlendirme ve Kapanış oturumu ile sona erecektir.

5 Ocak 2022 (Bu haber 575 defa görüntülendi)