Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Üniversitemizde Uyuşturucu ile Mücadele ve Farkındalık Başlıklı Program Düzenlendi

Üniversitemiz ile Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün paydaşlığında  ‘Uyuşturucu ile Mücadele ve Farkındalık’ başlıklı program düzenledi.

Üniversitemiz Sosyal Hizmet Kulübünün katkılarıyla 15 Temmuz Şehitler Amfisi’nde düzenlenen programa Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Osmaniye İl Jandarma Komutanı Albay Zafer Tombul, İl Emniyet Müdürlüğü Şube Müdürleri, Üniversitemiz akademik ve idari personeli, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okulların Rehber Öğretmenleri ile çok sayıda Üniversitemiz öğrencisi katıldı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda açılış konuşmalarını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun ile Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz yaptı. 

Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, “Devletimiz bütün kurumlarıyla uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadele konusunda büyük bir efor sarf ediyor, fedakârca  mücadele ediyor. Uyuşturucu ile mücadelenin çok farklı boyutları var. En başta yasal önlemler, kriminal bir takım tedbirler kaçınılmaz bir biçimde uygulanıyor. Daha önemlisi bireylerin ve ailelerin eğitimi çünkü burada suçla mücadele   belki de en başta uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadele bütünleşik bir yapı arz ediyor. Suça bulaşmış kişilerin bir çoğunun aynı zamanda madde bağımlısı olduğunu görüyoruz. Bu konuyla ilgili yapılan çalışmalara baktığımızda böyle yakın bir ilişki  var. Bu nedenle bizde ülkemizde ne kadar çok güçlü bir biçimde uyuşturucu, alkol ve madde bağımlılığı ile mücadele edersek aynı zamanda da suçla mücadele noktasında önemli bir düşüş göreceğimizi düşünüyorum. Bu konuda da çok kıymetli çalışmalar var. Bugün burada gerçekleşecek program dolayısıyla da değerli konuğumuza vereceği bilgiler dolayısıyla teşekkür ediyorum.” dedi.

Daha sonra konuşan Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz ise “Bu mücadele hepimizin mücadelesi, bunu ciddiye almalıyız. Bu beni asla etkilemez diye düşünmemeliyiz. Bu toplumumuzun içinde aile de başlıyor arkadaş çevresinde  başlıyor ve toplumumuza yayılıyor. Eğer bu mücadeleyi başladığı yerde bitirirsek başarılı oluruz. Bunun içinde bilinçli olmak zorundayız. Nasıl mücadele edeceğimizi iyi bilmeliyiz. Bu anlamda bu konferansların bu çalışmaların işin uzmanı arkadaşlarımızın yaptıkları çalışmaları, nasıl mücadele edeceğimiz hususunda  verecekleri bilgileri dikkatle takip edip uygulamak çok önemli. Bazen bu işi gerçekten yaşamış insanları dinlediğimizde hayretler içerisinde kalıyoruz. O insanların ne kadar zorluklar yaşadıklarına, nasıl çaresizlik yaşadıklarına şahit oluyoruz. Bu hepimizi gerçekten üzüyor, yüreklerimizi sızlatıyor. Aslında birçok kötülüğün, kötülüklerin bu uyuşturucu, bu kötü alışkanlıklar ve devamında yaşananlar aileleri yıkan, hayatları karartan bir çıkmaza dönüşüyor. . Bu da hepimizin yüreğini yakan manzaralar ortaya çıkartıyor. Bunları yaşamamak bitirmek için gerçekten hep birlikte mücadele etmeliyiz, hassasiyetle bu mücadelenin üzerinde durmalıyız. İlimizde ciddi bir mücadele veriliyor. Bu mücadeleyi veren tüm arkadaşlarımı yürekten kutluyorum. Geçen yılki verilere göre bu yılki sonuçlar çok daha iyi inşallah daha iyiye gideceğiz. Böylesi güzel bir çalışmaya kapılarını açan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun’a teşekkür ediyorum. Program için Ankara’dan gelen değerli konuğumuza da ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi Şube Müdürü Murat Sarıgüzel, Uyuşturucu ile Mücadele ve Farkındalık başlıklı sunum yaptı. Tarihin her döneminde Türk toplumunun uyuşturucuya karşı bir mücadelesi olduğunu vurgulayan Murat Sarıgüzel, uyuşturucunun bugünün değil, geçmişin sorunu olduğunu söyledi.

Ankara Narkotik Daire Başkanlığı’na bağlı özel eğitimli narkotik köpekleri Linda ve Altar, sahnede eğitim gösterilerini sergileyerek profesyonel bir gösteri sundu. 

Uyuşturucu ile mücadelede yapılması gerekenleri de sözlerine ekleyen Sarıgüzel, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “UYUMA” isimli mobil uygulaması ile vatandaşların fotoğraf, video ve sesli olarak ihbarda bulunabileceklerini ifade ederek, ihbarda bulunanların kimliklerinin gizli tutulacağını da sözlerine ekledi.

Programın sonunda Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) Şube Müdürü Murat Sarıgüzel’e günün anısına çiçek takdimini Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun yaptı.

28 Aralık 2021 (Bu haber 668 defa görüntülendi)