Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Akademisyenimizin Araştırmacı Olarak Yer Aldığı Projeye TÜBİTAK Desteği

Üniversitemiz Öğretim Elemanı Arş. Gör. Dr. Tülin Eker'in araştırmacı olarak yer aldığı "Yer Fıstığı Kabuğundan Yeşil Ekstraksiyon ile Luteolin Eldesi, Luteolinin Proniyozomal Enkapsülasyonu ve Zebra Balığı Modeli ile Antikanser Özelliğinin Saptanması" başlıklı proje, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) desteğine değer görüldü.


Üniversitemiz Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Arş. Gör. Dr. Tülin Eker'in araştırmacı olarak yer aldığı "Yer Fıstığı Kabuğundan Yeşil Ekstraksiyon ile Luteolin Eldesi, Luteolinin Proniyozomal Enkapsülasyonu ve Zebra Balığı Modeli ile Antikanser Özelliğinin Saptanması" başlıklı proje, TÜBİTAK 1001 Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı. 


Önerilen projede, Osmaniye ilinin önemli bir tarımsal atığı olan yer fıstığı kabuğundan, çevre dostu yeşil teknolojiler kullanılarak ticari öneme sahip ve biyoaktif özellikleri belirlenen luteolin açısından zengin bir ürün ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Ayrıca, luteolinin proniyozom teknolojisi ile stabilitesinin ve çeşitli alanlarda kullanılabilirliğinin artırılması ve sağlık üzerindeki etkilerinin in vivo düzeyde incelenmesi planlanmakta olup; bu sayede, yer fıstığı kabuğundan katma değeri yüksek bir ürün elde edilmesi amaçlanmaktadır.


Doç. Dr. Pınar Kadiroğlu Kelebek (Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, ATÜ) tarafından yürütülecek olan projenin ekibinde Prof. Dr. Haşim Kelebek (ATÜ), Arş. Gör. Dr. Tülin Eker (OKÜ) ve Doç. Dr. Evin İşcan (İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi) yer alıyor.

24 Haziran 2024 (Bu haber 440 defa görüntülendi)