Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Üniversitemizde ‘’Doğu Türkistan Davası’’ Paneli Düzenlendi

Üniversitemiz 15 Temmuz Şehitler Amfisi’nde gerçekleştirilen panelde, Doğu Türkistan davası konuşuldu.

Üniversitemiz Kültür ve Edebiyat Kulübü koordinasyonunda düzenlenen ‘’Doğu Türkistan Davası’’ başlıklı panel, OKÜ 15 Temmuz Şehitler Amfisi’nde gerçekleştirildi. Yoğun ilgiyle takip edilen panele, üniversitemiz akademik ve idari çalışanları ile çok sayıda öğrencimiz katıldı. OKÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Demirtaş’ın yürütücülüğünü yaptığı panelde, üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Tutar, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammed Fazıl Himmetoğlu ve İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammed Çuçak konuşmacı olarak yer aldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinliğin açılış konuşmasını Prof. Dr. Ahmet Demirtaş gerçekleştirdi. Prof. Dr. Ahmet Demirtaş, konuşmasında Doğu Türkistan’ın birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirterek ‘’Günümüzde, Doğu Türkistan’a uygulanan Çin baskısı ve engellemeleri yüzünden, burada olup bitenlerin öğrenilmesi bile sürekli engellenmektedir.’’ dedi.

Panelin konuk konuşmacılarından Prof. Dr. Adem Tutar, ‘’Doğu Türkistan Davası, İnsanlık Davası’’ başlıklı sunumunda, ’’Müslüman olsun, gayrimüslim olsun bir yerde mağdur olan varsa o insanlık davası olarak görülmelidir.’’ dedi. Prof. Dr. Adem Tutar, konuşmasının devamında sözlerinden de alıntı yaptığı Doğu Türkistan’ın önemli isimlerinden İsa Yusuf Alptekin’in Doğu Türkistan davasındaki mücadelesinin önemine de değindi.

Panelin bir diğer konuşmacısı Doç. Dr. Muhammed Fazıl Himmetoğlu tarafından gerçekleştirilen ‘’Doğu Türkistan Gök Bayraklı Davamız’’ başlıklı sunumu, katılımcılar yoğun ilgiyle takip etti. Doç. Dr. Muhammed Fazıl Himmetoğlu, Doğu Türkistan’ın milli, kültürel, coğrafi ve demografik nitelikleri hakkında detaylı bilgiler verdi. Doğu Türkistan’daki zulme ve bu zulmün nedenlerine de dikkat çeken Himmetoğlu, ‘’Dünyanın neresinde olursa olsun Müslümanların zulüm altında olduğu söylenebilmektedir. Bir de mesele hem Müslüman hem de Türk olan Doğu Türkistan olunca tabii, dolayısıyla bu zulüm daha fazla göz ardı edilmektedir.’’ şeklinde konuştu.

Programın devamında, aktardığı bilgilerle panele katkı sunan Doç. Dr. Muhammed Çuçak, bir Doğu Türkistanlı olarak, Doğu Türkistan davasına dair bilgilerini ve deneyimlerini paylaştı. Doç. Dr. Muhammed Çuçak, konuyu tarihsel süreçte ele alarak Doğu Türkistan davasına dair genel bir bilgilendirme yaptıktan sonra, Çin’in asimile politikasının bir parçası olarak uygulanan ‘’Göç Projesi’’, ‘’Zorla Evlendirme’’, ‘’Kardeş Aile’’ gibi uygulamalar hakkında bilgilerini aktardı. Kişisel deneyimlerinden örnekler de veren Çuçak, ‘’Kendi bölgemden bahsedeyim, ben lise okuduğum zamanda, yaşadığım bölge Çin Pekin’e uzaktı. Ancak birçok bölgenin Çin baskısı altında olduğu görülmekteydi. Özellikle, 2000’li yıllardan sonra yoğun bir şekilde okullarda Çince eğitim görülmeye başlandı’’ ifadelerini kullandı. 


Etkinliğe katkılarından dolayı Prof. Dr. Adem Tutar, Doç. Dr. Muhammed Fazıl Himmetoğlu ve Doç. Dr. Muhammed Çuçak’a teşekkür belgesi takdim edildi. 


Etkinlik günün anısına çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

7 Haziran 2024 (Bu haber 130 defa görüntülendi)