Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
MOTORLU ARAÇLAR VE ULAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ

 

MOTORLU ARAÇLAR VE ULAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ

 

GENEL BİLGİLER

Motorlu araçlar sektörü, küresel düzeyde hızla değişen pazar ve rekabet koşullarının bir sonucu olarak sürekli ve hızlı bir gelişim içindedir. Bu özellikleri nedeniyle motorlu araçlar sektörü, stratejik bir sektör olarak ülkelerin yakın ilgisini çekmektedir. Küreselleşmeyle birlikte motorlu taşıtlar sektöründe rekabet büyük yoğunluk kazanmakta, sanayileşmiş ülkeler bu sektörün korunması ve rekabet gücünün geliştirilmesi için özel politikalar uygulamaktadır. Motorlu taşıtlar sektörüyle bağlantılı ana sanayindeki bir kişinin, yan sanayide beş kişiye istihdam oluşturduğu belirtilmektedir. Bu sebeple de üniversitemiz bünyesinde Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümünün açılmış olması hem ülkemizde bu alanda nitelikli elemanların yetişmesi hem de üniversitemizin bulunduğu bölgede istihdam olanaklarının sağlanabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Ayrıca, akaryakıt istasyonları, motorlu taşıtlar sektörüne yönelik reklâm ve sigorta hizmetleri, oto kiralama şirketleri, kara yolu ve deniz taşımacılığı, inşaat ve tarım hizmetleri, otopark hizmetleri, yedek parça, satış ve satış sonrası hizmetler gibi sektörle ilişkili iş kolları düşünüldüğünde geniş çaplı dolaylı bir istihdam yaratıldığı da bir gerçektir. Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı öğretim programlarının sektör analizine dayalı olarak modüler esaslı hazırlanması, ülkemiz ekonomisi açısından çok önemli olan bu sektöre kalifiye eleman yetiştiren mesleki ve teknik eğitim sistemine yeni bir eğitim anlayışı getirmektedir.

Bölüm temelinde motorlu araçlar, deniz ve uçak taşıma sistemleri ve ekipmanlarının teknolojileri ve işletmesi üzerine uzmanlaşmış profesyoneller yetiştirmektir.  Geçtiğimiz yıllardan itibaren bu sektörlerde artan rekabetçi yaklaşımlar, sektörde uzmanlaşmış profesyonellere duyulan ihtiyaç ve ülkemizin bölgesel konumu nedeniyle, bu bölümün ileride adından çok daha fazla söz ettireceği kuşkusuzdur.

Yeni nesil teknolojilerin ilerlemesi ile birlikte sektör çalışanlarının işletme yönetimine olduğu kadar alandaki teknolojik gelişmelere de hâkim olmaları beklenmektedir.  Motorlu araçlar, uçak ve deniz ulaştırma sektörlerinin ihtiyaç duyduğu teknolojik bilgi ve altyapı bölüm öğrencilerine detaylı ve uygulamalı şekilde aktarılmaktadır.

 

 

BÖLÜMÜN AMACI

Bu bölümün amacı, öğrencilerin mesleki olarak nitelikli teorik ve uygulama bilgisi yanında iyi derecede yabancı dil ve bilgisayar bilgisi edinmelerini sağlamak, bunlara ilave olarak kendilerine ileride gerekli olabilecek sosyal özellikleri de mezuniyetlerine kadar kazandırabilmektir. Eğitim süreci boyunca üniversitemizin yer aldığı bölgedeki mevcut yetkili servis kapasitesinden maksimum düzeyde fayda sağlanması için bu firmalara teknik gezilerin yapılması amaçlanmakta ve bu firmalardaki yöneticilerin okulumuz konferans salonunda sunum yapmaları sağlanarak öğrencilerimizin piyasa şartlarına tam hazırlanması hedeflenmektedir.

Türkiye’deki motorlu araçlar sektörü, üretimde ulaşılan kalite süreci ve yüksek verimlilik nedeniyle uluslararası pazarlar için yeni bir üretim merkezi hâline gelmiş bulunmaktadır. Sektörde, her geçen gün teknolojiye, insan kaynaklarına, bilgiye ve kalite eğitimine daha fazla yatırım yapılmaktadır. Bütün bu faktörlerin ön planda tutulmasıyla birlikte gerek akademik kadrosu gerekse sektörle olan ilişkileri ve alanında uzman eğitmenleriyle, mezunların bölümün gerektirdiği tüm akademik ve sektörel bilgi birikimini alarak mezun olabilmelerini sağlamak amaçlanmaktadır.

 

İSTİHDAM OLANAKLARI

  • Otomobil, kamyon ve otobüs üretim ve montaj tesisleri,
  • Araç Muayene İstasyonları, Özel Araç Muayene merkezleri,
  • Otomobil servis, bakım ve satış merkezleri,
  • Otomotiv yedek parça üretim tesisleri ve ticarethaneleri,
  • Otomotiv yan sanayi firmaları,
  • Uçak motoru ve gövdesi üretim, bakım ve teknik hizmetlerini sunan firmalar,
  • Lokomotif motoru ve ekipmanları üretim, bakım ve teknik hizmetlerini sunan firmalar,
  • Vagon sanayi,
  • Otomotivle ilgili Ar-Ge firmaları ve bölümleri.

       Özellikle son yıllarda otomotiv sektöründe yaygınlaşan servis ağı yapılanması çerçevesinde, bölümden mezun öğrenciler aktif olarak görev almakta ve çalışmaktadırlar. Mezun olan öğrenciler, yetkili servislerde istihdam edilmek üzere tercih edilmekte ve aranmaktadır. Ayrıca bu programdan mezun olan öğrencilerimizin kendilerine ait iş yeri açmaları da mümkündür.

 

 

İletişim
OKÜ Düziçi Meslek Yüksekokulu İrfanlı Mahallesi 80600 Düziçi / Osmaniye
03288760420
03288761348
duzicimyo@osmaniye.edu.tr