İletişim | Telefon Rehberi | Bilgi Edinme | International Students | International Relations | English  
 
Anasayfa » Haberler » Üniversitemizde Rektörlük Devir Teslim Töreni Yapıldı

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Amfisinde düzenlenen Rektörlük Devir Teslim Töreninde, Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, görevi Prof. Dr. Murat Türk'e devretti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende ilk konuşmayı Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Orhan Büyükalaca yaptı.

Duygusal bir konuşma gerçekleştiren ve rektörlük görevini devreden Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, Üniversitenin kuruluş aşamasından bu yana 8 yıldır rektörlük görevini yürüttüğünü belirtti.

OKÜ'nün örnek bir üniversite olması için çaba harcadığını ifade eden Büyükalaca, şunları kaydetti:

"Temelinden kurduğumuz üniversitemizin bugün bulunduğu nokta beni ve benimle birlikte yola çıkan arkadaşlarım için ilelebet sürecek bir gurur vesilesidir. Osmaniye'ye geldiğimiz günden bugüne hem şehrimizde hem de yerleşkemizdeki ailemizle OKÜ'yü örnek bir üniversite noktasına taşımak için emek harcadık. Bugün Üniversitemiz 14 bin civarındaki öğrencisi, akademik personeli, akademik altyapısı, fiziki donanımı ile iddialı bir konumdadır."

Yeni Rektörümüz Prof. Dr. Murat Türk de rektörlük görevini kendisine layık gören Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederek konuşmasına başladı.
Üniversitede yapılanma döneminin tamamlandığını gelişme aşamasına geçildiğini dile getiren Türk, "Çevresiyle, yeşilliğiyle, alt ve üst yapısı ile Osmaniye'ye yakışır bir üniversite oluşturmak amacındayız. Kurulduğu günden bu yana geçen 10 yıllık gibi bir sürede 6 fakültesi, 2 enstitüsü, 3 yüksek okulu, 5 meslek yüksek okulu ve eğitim ve araştırma merkezleri ile belirlenen hedeflere emin adımlarla devam etmektedir. Bundan sonra ki vizyonumuz, akademisyen ve çalışanlarımızın ortak geliştireceği projelerle üniversitemizi daha fazla dışarı açmak ve özellikle akademik ve uluslararası anlamda üniversitemizin itibarını artırmak olacaktır."dedi.


Osmaniyeli olmaktan şeref ve gurur duyduğunu belirten Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu da törende yaptığı konuşmada  "Hükümetimizin yüksek öğretime ve eğitime verdiği önemin gereği olarak 81 ilimizde üniversite açılması yönünde karar aldı. Çünkü ülkelerin kalkınması eğitimli insanlarla olacağını biliyorduk. Bütçeden en önemli payı eğitime ayırdık. 2002 yılına kadar 76 olan üniversite sayısını şu anda vakıf ve devlet olmak üzere 183'e ulaştırdık." ifadelerini kullandı.

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara ise kısa yaptığı konuşmasında üniversitenin gelişiminde emeği geçen Prof. Dr. Orhan Büyükalaca'ya teşekkür ederek, Rektör Prof. Dr. Murat Türk'e başarı diledi.

Son olarak konuşma gerçekleştiren Osmaniye Valisi Kerem Al, devir teslim törenine katılmaktan mutlu olduğunu belirtti.
OKÜ'nün önemli konuma geldiğini dile getiren Osmaniye Valisi Kerem Al, "Bu üniversiteye ilk geldiğimde böyle bir kampüste öğrencilik yapamadığıma hayıflanıyordum. Üniversitemiz akademik ve bilimsel anlamda da önemli bir konuma geldi. Görevi devralan Murat hocamıza da başarılar diliyorum ve aldığı bayrağı daha yükseklere taşıyacağına dair inancım tamdır. Bize düşen hep birlikte bu önemli ilim öğrenmenin değerini daha yukarılara taşımak. Bu duygularla yeni atanan rektörümüze görevinin hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Konuşmaların ardından Prof.Dr. Orhan Büyükalaca, görevi Prof.Dr. Murat Türk'e devrederek rektörlük cübbesini takdim etti. Yeni Rektörümüz Prof. Dr. Murat Türk ise Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Orhan Büyükalaca’ya hediye ve çiçek takdim etti. 

Törene Osmaniye Valisi Kerem Al, Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Osmaniye Cumhuriyet Başsavcısı Ali İrfan Yılmaz, Adana Bilim Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, Çağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünal Ay, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ve ilimizin diğer kamu kurum ve kuruluş yöneticileri katılmışlardır.

Rektörlük Devir Teslim Töreni kokteyl ile son bulurken Kurucu Rektörümüz Prof.Dr. Orhan Büyükalaca’yı Yeni Rektörümüz Prof.Dr. Murat Türk ve eşi Prof.Dr. Zeynep Türk Rektörlük binası önünden uğurladı.

 

 


 


                       
Yayına Hazırlayan : Basın ve Halkla İlişkiler