İletişim | Telefon Rehberi | Bilgi Edinme | International Students | International Relations | Anket Sistemi | EN  RU  
 
Anasayfa » Haberler » Üniversitemiz 15 Temmuz Şehitler Amfisi'nde ''15 Temmuz Destanı'' Başlıklı Program

15 Temmuz hain darbe girişiminin birinci yılı dolayısıyla Üniversitemiz Karacaoğlan Yerleşkesi’nde 15 Temmuz Şehitler Amfisi’nde Osmaniye protokolünün katılımıyla ‘15 Temmuz Destanı ‘ başlıklı program düzenlendi.

15 Temmuz Destanı programına Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, Top. Alb. Garnizon Komutanı ve 39.Mknz. P.Tug. K.Yrd. Ahmet Serdar Gül, Belediye Başkan Vekili Abdullah Bukan, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Osmaniye Baro Başkanı Av. Dilem Aksoy İl Jandarma Komutanı Albay Metin Düz, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman ile çok sayıda kurum müdürü, Üniversitemiz akademik ve idari personeli ve Üniversitemizde çalışan gaziler katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan 15 Temmuz Destanı başlıklı programda açılış konuşmasını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk yaptı. Rektörümüz Prof. Dr. Murat Türk, Geçtiğimiz yıl FETÖ/PDY hain terör örgütünün girişimi ile yapılmak istenen darbeye her görüşten her hayat biçiminden vatandaşlarımız iradesine, demokrasisine, geleceğine sahip çıkmak için aynı duygu ile aynı heyecan ile aynı kararlılıkla bir araya gelerek fırsat vermemiştir. Tek yürek, tek vücut olarak darbe teşebbüsüne karşı milli iradeye sahip çıkılmış ve kendisini bu ülkenin bir ferdi bu milletin bir evladı olarak hisseden herkes bu darbe girişiminin karşısında yer almıştır. Bu da gösteriyor ki yüce Türk milleti 15 Temmuz gecesinde destan yazmış kahramanlığını dosta düşmana bir kez daha göstermiştir. Milletimizin iradesiyle püskürtülen 15 Temmuz kara gecesinde 249 asker, polis ve sivil vatandaşımız şehit düşerken Üniversitemizin mensubu üç çalışanımızla birlikte 2196 vatandaşımızda gazi olmuştur. Şehitlerimiz ve gazilerimiz 15 Temmuz gecesi cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazdılar. Bizlerde şehitlerimize ve gazilerimize bir şükran ifadesi olarak ve hatıralarını gelecek nesillere aktarmak adına Üniversitemizin senatosunun 12.07.2017 tarihli 2017/11/5 sayılı kararı ile Karacaoğlan Yerleşkemizdeki Amfimizin adının “15 Temmuz Şehitler Amfisi” olmasına oy birliği ile karar verdik. ’dedi. 

15 Temmuz Destanı programında Rektörümüz Prof. Dr. Murat Türk’ten sonra konuşan Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün yıl dönümünde darbe girişiminde şehit olanları anmak, gazilerimizle bir arada bulunmak üzere OKÜ tarafından düzenlenmiş bu programdan dolayı Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk’e teşekkür ediyorum. ’dedi.  

Allah bu millete bir daha 15 Temmuzlar yaşatmasın diyen Vali Ömer Faruk Coşkun’un konuşmasının ardından 15 Temmuz Destanı’nı anlatan sinevizyon gösterilirken 15Temmuz Destanı başlıklı programda Üniversitemizde çalışan gazilerimiz de birer kısa konuşma yaptı. 

Programda Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi İbrahim Aydın 15 Temmuz gecesi şehitleri için Kuran-ı Kerim okuduktan sonra şehitler için dua edildi. Üniversitemiz 15 Temmuz Şehitler Amfisi’nde düzenlenen programın sonunda Üniversitemizde çalışan gazilerimiz Adnan Yılmaz, Gürkan Güven ve Mehmet Hanifi Temurtaş’a hediyeleri başta Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun olmak üzere Top. Alb. Garnizon Komutanı ve 39.Mknz. P.Tug. K.Yrd. Ahmet Serdar Gül ve İl Jandarma Komutanı Albay Metin Düz takdim etti. 

15 Temmuz Destanı başlıklı program 15 Temmuz Şehitler Amfisi fuaye alanında Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan resim sergisinin gezilmesi ve ikramların yapılması ile sona erdi. 

 


                                     
Yayına Hazırlayan : Basın ve Halkla İlişkiler