Üniversitemiz Rektörü, Kazakistan Cumhuriyeri Ankara Büyükelçisi ile Canlı Söyleşi Gerçekleştirdi


Sosyal Medya Tecrübe Paylaşımları kapsamında Rektörümüz Prof .Dr. Murat Türk'ün Üniversitemiz resmî  instagram hesabı üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayına Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Abzal Saparbekuly katıldı.
 
“Koranavirüs Sonrası Uluslararası Düzendeki Kazakistan’ın Konumu” hakkında canlı yayın gerçekleştirdiklerini ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Murat Türk söyleşide “Bildiğiniz üzere, 1991 yılında, Kazakistan'ın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra, Kazakistan Cumhuriyeti’ni tanıyan ilk ülke, Türkiye Cumhuriyeti olmuştur. İki ülke ve halkları arasında uzun bir tarihsel geçmiş ve derin bir kültürel bağ bulunmaktadır. Sayın Büyükelçi Abzal Saparbekuly’inde, zaman zaman ifade ettiği gibi ‘Birlik olmadan, dirlik olmaz' biz ayrı ayrı iki devletiz ama tarihin bağları ile tek bir milletiz.” diye konuştu. 
 
Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ile canlı yayın gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Murat Türk, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara ile görüştüğünü ve Kazakistan'a ait bir değerin adının, Osmaniye’de bir caddeye verilmesi için Belediye Meclisine  teklif vereceğini belirterek sürpriz yaptı. 
 
 
Kazakistan Cumhuriyeti Ankara  Büyükelçisi Abzal Saparbekuly canlı yayında, Kazakistan Türk Dünyasının yüzölçümü bakımından en büyük ülkesi olduğundan bahsederek bunun Kazakistan’ın iç ve dış politikasına yansımalarına değindi. Ayrıca Saparbekuly, Kazakistan’ın ulusal kimliği hakkında bilgiler vemenin yanı sıra, Bağımsız Kazakistan’ın oluşmasındaki, Türk Dünyasının Aksakalı Elbaşı Nursultan Nazarbayev’in  önemi, Kazakistan’ın dış politikasında doğal kaynakları, Kazakistan yönetimi ve politikası, Kazakistan’ın Türkiye ile ilgili ilişkileri ve Koronavirüs politkası hakkında çeşitli bilgiler verdi. 
 
 
Söyleşide, canlı yayın özel sorusuna doğru cevap veren bir takipçiye, fidan hediye edilmesinin  yanı sıra, Kazakistan Cumhuriyeti  Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly adına da Üniversitemiz Karacaoğlan Yerleşkesi’nde bir adet fidan doğa ile buluşturularak fidanın yerini ve konumunu gösteren QR kodlu fidan sertifikası Sayın Saparbekuly’e e-posta olarak gönderildi.
 
 
Söyleşinin sonunda konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, “ ‘Bir çınar için toprak altındaki kökleri ne ise, ve bu kökler kurudukça çınar nasıl kurumaya başlarsa, bir millet için de tarih odur. Tarihini bilen millet, kökü sağlam bir çınar gibidir.’ Bugün sizlerle Aynı çınarın kökleri olduğumuz, dost ve kardeş ülke Kazakistan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Sayın Abzal Saparbekuly ile çok verimli geçen bir söyleşi gerçekleştirdik. Bize gönlünüzün ve evinizin kapılarını açıp, bizleri konuk ettiğiniz için teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.” dedi.