Üniversitemiz 15 Temmuz Şehitler Amfisi Tarihi Ana Eşlik Etti Milli Bayram Olgusu ve 19 Mayıs’ın Önemi Başlıklı Söyleşi


Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk’ün Üniversitemiz İnstagram hesabında başlattığı Sosyal Medya Paylaşımları kapsamında “Milli Bayram Olgusu ve 19 Mayıs’ın Önemi” başlıklı canlı yayın, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Üniversitemiz 15 Temmuz Şehitler Amfisi’nde yapıldı. 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla özel bir yayın için kapılarını açan Üniversitemiz 15 Temmuz Şehitler Amfisi’nde gerçekleşen söyleşi saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. 


Sosyal mesafe kurallarına uyularak gerçekleşen canlı yayına konuşmacı olarak Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümmügülsüm Candeğer katıldı. 


Kadir Gecesi’nin hayırlara vesile olmasını dileyen, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, “Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 16 Mayıs 1919’da İngiliz işgali altındaki İstanbul’dan Anadolu’ya, Milli Mücadeleyi ateşlemek için Bandırma Vapuru ile gittiği ve 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığı günün 101. yıl dönümünü kutluyoruz. Her yıl, Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan bugün Türk Milleti açısından tarihi bir gündür. Daha sonraki yıllarda Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat kendisi tarafından Doğum Günü olarak atfettiği bugün aslında Türk’ün 20. yüzyıldaki direnişinin ölümsüzleşmesindeki ilk adımdır. Atatürk bu yüzden bugünü doğum günüm diye ifade etmektedir.” dedi. 


 “Milli Bayram Olgusu ve 19 Mayıs’ın Önemi” başlıklı söyleşide Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümmügülsüm Candeğer, Milli Bayramlar ortaya çıkış nedenleri, Osmanlı Döneminde Milli Bayramların olup olmadığı ve 19 Mayıs’ın bizler için önemi hakkında açıklamalarda bulundu. 


Canlı yayında Üniversitemiz tarafından başlatılan ve yoğun ilgi ile devam eden fidan kampanyamız kapsamında Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümmügülsüm Candeğer adına bir adet fidanı doğayla buluşturulup Fidan Sertifikasının ve fidanın konumunu gösteren QR kodunun da Sayın Candeğer’in e-posta adresine gönderildiği belirtildi. 


Söyleşi sonunda konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, “Sevgili öğrencilerimiz ve değerli takipçilerimiz; yakın zamana kadar “Vaktim yok, nasıl ilgileneyim?” dediğiniz birçok şey için artık yeterli vakti bulabilirsiniz. Buna uzun süredir okumayı düşündüğünüz veya başlayıp yarım bıraktığınız bir kitabı okuyarak da başlayabilirsiniz. Özellikle geleceğimizin teminatı olan siz değerli gençler, Zamanınızı çok iyi değerlendirmeli ve günümüzde en büyük güç kabul dilen bilgiye ulaşmanın kolaylığından yararlanmalısınız. Bugün de “Bilgi her yere, tarih eve sığar” diyoruz. “Birbirimize mesafeli, Milli değerlerimize yakın olalım” Bizleri dinlediğiniz için teşekkür ederiz. Evde kalın, sağlıklı kalın ve bizi takip etmeye devam edin.” dedi.