Üniversitemizce TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu'na Fahri Doktora Unvanı Verildi


Üniversitemiz Senatosu tarafından girişimcilik, inovasyon ve teknoloji odaklı milli ekonominin gelişmesine, Türkiye'nin Otomobili Projesi başta olmak üzere ülkemizin yerli ve milli üretim hamlesine yapmış olduğu katkılar ile 4. Sanayi devrimi, dijital dönüşüm, e-ticaret, e-ihracat ve benzeri inovatif anlayışları girişimcilik eko-sisteminin gündemine taşıyarak yaygınlaşmasını sağlayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na Fahri Doktora unvanı verdi.

 

Üniversitemiz 15 Temmuz Şehitler Amfisi’nde düzenlenen törene Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Belediye Başkan Yardımcısı Hulusi Akkuş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mustafa Bolat, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, Osmaniye ve çevre illerin Sanayi ve Ticaret Odaları Başkanları, siyasi parti temsilcileri, iş insanları, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törenin devamında Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi 9. Sınıf öğrencisi Piyanist ve Besteci Saltuk Buğra Karahan tarafından Rus Sanatçı Evgeny Grinko’nun Valse eserini sundu.

 

Törenin açılış konuşmasını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk yaptı. Prof. Dr. Türk,  “Bugün burada, geliştirdiği çözümlerle fark yaratarak insanların hayatına dokunan, Osmaniye’mize, Türkiye’mize uluslararası boyuttaki faaliyetleri ile değer katan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Beyefendiye birazdan üniversitemizin fahri doktora belgesini takdim edeceğiz. Sayın Hisarcıklıoğlu, bizlerin davetini kırmayarak aramızda bulunmanızdan dolayı, şahsım ve Üniversitemiz adına çok teşekkür ediyorum. Sizin gibi değerli bir iş insanını, duayen bir yöneticiyi Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi ailesine kazandırmanın vermiş olduğu mutluluğu ve gururu konuklarımızın huzurunda paylaşmak istiyorum. Bugüne kadar Türkiye’mize, özelde Osmaniye’mize yaptığı katkıların bir takdir ve şükran ifadesi olarak Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Senatörleri tarafından girişimcilik, inovasyon ve teknoloji odaklı milli ekonominin gelişmesine, Türkiye’nin otomobili projesi başta olmak üzere Ülkemizin yerli üretim hamlesine yapmış olduğu katkılar ile dördüncü sanayi devrimi, dijital dönüşüm, e-ticaret, e-ihracat ve benzeri inovativ anlayışları, girişimcilik ekosisteminin gündemine taşıyarak, yaygınlaşmasını sağlayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Beyefendiye İşletme Anabilim Dalında Fahri Doktora Unvanı takdim edilmesine Senatörlerimizin oybirliği ile karar verilmiştir.” dedi.

 

Daha sonra Osmaniye Milletvekilleri Mücahit Durmuşoğlu ve İsmail Kaya ile 25. Ve 26. Dönem Osmaniye Milletvekili, MHP Genel Başkan Başdanışmanı Ruhi Ersoy’un mesajları okundu.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun özgeçmişinin okunmasının ardından, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk tarafından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na Fahri Doktora diploması takdim edildi ve biniş giydirildi.

 

Hisarcıklıoğlu, “Benim için OKÜ gibi Dinamik Bir Üniversiteden Fahri Doktora Unvanı Almak Gurur Kaynağı” dedi.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, Osmaniye’de bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek “Yıllar içinde birçok toplantıya katılıyorum ama benim en mutlu olduğum anlar üniversite ortamlarıdır. Özellikle genç kardeşlerime baktığım zaman ülkemin geleceğini görüyorum, umutlanıyorum ve daha hevesle çalışma azmine kavuşuyorum. Bugün Osmaniye Korkut Ata Üniversitemizde olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.” diye konuştu. Sözlerinin devamında Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi gibi dinamik bir üniversiteden fahri doktora unvanı almak kendisi için büyük bir gurur kaynağı olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, Üniversite Senatosuna ve Yönetim Kuruluna teşekkür etti. Konuşmasının devamında Girişimcilik konusunda konuşan Hisarcıklıoğlu, tüm gençlere başarılar dileyerek konuşmasına son verdi.

 

Tören sonunda Üniversitemiz tarafından hazırlanan plaketi TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun tarafından takdim edilirken Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk hazırlanan çiçeği, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne, Karatepe Kilimi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi ile Üniversitemiz Anaokulu öğrencileri çiçek, OKÜMDER yetkilileri ile Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Cuma Aksu ve öğrencisi İbrahim Karlı tarafından hazırlanan hediyeler takdim edildi. Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi 9. Sınıf öğrencisi Piyanist ve Besteci Saltuk Buğra Karahan’a ise çiçeği TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu takdim etti.