ENERMER'den Pedal çevir telefonun şarj olsun Projesi


Üniversitemiz Enerji Etüt-Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENERMER), Karacaoğlan Yerleşkesi’nde daha az enerji kullanımı ve çevreye daha duyarlı olabilmek adına “Pedallı Şarjmatik” projesini hayata geçirdi.

 

ENERMER Müdürü Doç. Dr. Ertaç Hürdoğan ve Öğr. Gör. Enes Kavun tarafından projelendirilen ve üniversitemiz atölyelerinde Teknisyen Ali Ayur’un katkılarıyla imalatı yapılan “Pedallı Şarjmatik” ile öğrenciler, hem sağlıklı yaşam için spor yapmaya teşvik edilmekte, hem de cep telefonu, tablet gibi mobil cihazlarını şarj edebilmeleri sağlandığı belirtildi.

 

Proje hakkında da bilgi veren Hürdoğan, “Bu projeyle, spor amacıyla kullanılan pedal mekanizması ile günlük hayatın vazgeçilmezi olan akıllı telefonların şarj ihtiyaçlarını, sıfır emisyon ile karşılayabilecek bir ürün ortaya çıkmıştır.” dedi. Hürdoğan, ENERMER olarak daha önce de kampüs içerisinde farklı noktalarda, güneş enerji ile şarj yapılmasına olanak sağlayan projelerin hayata geçirildiğini ve bu projenin öğrenciler tarafından büyük ilgi gördüğünü ifade etti. Pedallı Şarjmatik projesinin de öğrencilerin ilgisini çekeceğini umduklarını söyleyen Hürdoğan, kampüs içerisinde sağlıklı yaşamı desteklemek ve yenilenebilir enerjiye dikkat çekmek için yapılan bu projelerin özellikle bölgemizde daha da yaygınlaştırılması için çalıştıklarını söyledi.

 

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk ise “Enerji Eğitim-Etüt Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (ENERMER)  Üniversitemiz öğrencilerinin dinlenebileceği, dinlenirken de pedalları çevirerek telefonlarını şarjını edebileceği bir istasyonu Üniversitemize kazandırdıkları için teşekkür ediyorum. Öğrencilerimiz eğlenirken, enerji üretimi yapacak.” diye konuştu.