2018 - 2019 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni Üniversitemizde Yapıldı


Üniversitemiz 2018–2019 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, Karacaoğlan Yerleşkesi OKÜ Stadyumunda gerçekleştirildi. Mezuniyet törenine, Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun ve eşi, Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Baro Başkanı İbrahim Halil Yavuzdoğan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Tamer Bilacan, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Ali Gizlice, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları, Enstitü Müdürleri, Yüksekokul ve meslek yüksekokulu müdürleri ile Üniversitemiz akademisyenleri, idari personelleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Mezunların geçit töreni ile başlayan tören saygı duruşunda İstiklal Marşının okunması ile devam edildi. Törende öğrenciler adına konuşmayı 2018-2019 Akademik Yılı Üniversitemiz birincisi İlahiyat Fakültesi öğrencisi Özlem Atalay yaptı. Atalay, "Yeni kurulan İlahiyat Fakültesinin ilk öğrencileri ve ilk mezunları olmanın heyecanını yaşamanın, kuruluşuna şahitlik etmenin sevincini birlikte yaşadık."dedi. Atalay sözlerinin devamında insan yaşadığı ve nefes aldığı sürece hiçbir şeyin geç olmadığını ifade ederek, "Ben 3 çocuk annesi aynı zamanda bir ev hanımı olarak bugün burada başardıysam siz genç kardeşlerimin de başaramaması için hiçbir sebep yoktur.” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen OKÜMDER Basın Sözcüsü Nihal Büyükköşger ise mezun olan tüm öğrencilere hayatlarında başarılar dileyerek, "Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Mezunları Derneği olarak her daim sizlerle iletişimde ve irtibatta olacağız. Bu vesile ile sizleri de OKÜMDER ailesinin bir üyesi olarak görmek bizleri mutlu edecektir." dedi.

Üniversite hakkında kısa bilgiler vererek konuşmasına başlayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, "Üniversitemiz 2 Enstitü, 7 Fakülte, 3 Yüksekokul ve 4 Meslek Yüksekokulu’nda toplamda 12 Bin 500 civarında öğrencisi ve 812 akademik ve idari personeli, 186 güvenlik personeli ve sürekli işçisiyle; Ön lisans, lisans ve yüksek lisans mezunları vermenin yanı sıra OKÜ olarak bugün vermiş olduğumuz 12 doktora mezunu ile kendi öğretim üyesini yetiştirmenin haklı gururunu ve kıvancını yaşıyoruz.  OKÜ olarak bugüne kadar 15 Bin 68 ön lisans, 3604 lisans, 399 yüksek lisans, 12 doktora mezunu vermenin haklı gururunu yaşıyoruz. Bu sayı bugün verdiğimiz mezun öğrencilerimizle artmaya devam edecek." diye konuştu. Rektörümüz Prof. Dr. Murat Türk, sözlerinin devamında gençlere hitap ederek, "Sevgili gençler kendi ayaklarınızın üzerinde durmaya şu andan itibaren adım atıyorsunuz. Çalıştınız, başardınız ve önemli bir aşamayı daha tamamladınız.” dedi. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk tüm öğrencilere bundan sonraki yaşamlarında başarılar dileyerek sözlerine son verdi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk’ten sonra konuşan Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya ise yaptığı konuşmada, mezun olan tüm öğrencileri kutlayarak, "Bugün Osmaniye'de geleceğimiz adına gurur verici günlerden birini daha yaşamaktayız. Üniversitemizin 12. yılını kutladığı 2018-2019 akademik yılında öğrencimizi mezun ediyoruz." dedi. Ülkemizin muasır medeniyet seviyesine ulaşmasında en büyük görevin üniversitelere düştüğünün altını çizen Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya, "Üniversitemiz gücünü personeli, öğrencileri, mezunları ile büyük bir aile olmaktan ve güçlü akademik kadrosu ile güçlü nesiller yetiştirmekten almaktadır. Üniversitemizin çalışmalarını yakından takip ediyorum. Gerek ulusal gerekse uluslararası alanda akademisyenlerimiz çalışmaları ile üniversitemizin adını hep üst sıralara taşımış ve taşımaya da devam etmektedir. Müjdeli bir haberi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da desteği ile önümüzdeki eğitim öğretim döneminde mevcut bölümlere ek olarak yeni bölüme daha öğrenci alacağız. Osmaniye'mize ve üniversitemize hayırlı olsun." dedi.

Törende son olarak konuşan Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun ise, tüm öğrencileri tebrik ederek “Kurulduğu günden itibaren çok sayıda nitelikli eleman yetiştirerek başta Valiliğimiz olmak üzere ildeki diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapan, Osmaniye’nin ve bölgenin sorunlarına çözüm üretme noktasında her zaman katkı sağlayan Osmaniye Korkut Ata Üniversitemize başta Sayın Rektörümüz olmak üzere tüm hocalarımıza ve çalışanlarına bir eğitim-öğretim yılını daha başarıyla bitirdikleri için şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu. 

Sözlerinin devamında gençlere hitap eden Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, "Unutmayın ki; her birimizin içerisinde bulunduğu bu tablo canımızdan çok sevdiğimiz vatanımızın geleceğinin teminatıdır. Siz Cumhuriyetin, demokrasinin ve medeniyetimizin teminatısınız. Çok önemli bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Gelecekten hiç endişe etmeyin. Dünyanın her tarafına söz söyleyebilecek, kendi medeniyetimizi anlatabilecek, şu pırıl pırıl ve genç beyinlerle birlikte dünyanın her noktasında iddiamızı ortaya koyabilecek bir Türkiye olduğumuzu asla unutmayın. 780 bin km kare bizimdir, bu medeniyetindir, bu insanlığındır.  Bu duygularla başta sizleri bugüne getiren aileleriniz olmak üzere sizlerin üzerinde büyük emekleri bulunan hocalarımıza çok teşekkür ediyor, sizlere inandığımızı, sizlere güvendiğimizi ve sizleri çok sevdiğimizi bir kez daha ifade ediyor, yolunuzun ve bahtınızın açık olmasını diliyor, sizleri en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum." dedi.

Tören, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Osmaniye Milletvekilleri Mücahit Durmuşoğlu ile Baha Ünlü’nün telgraflarının okunması ile devam edildi.

Konuşmaların ardından Üniversitemiz Doktora, Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans öğrencilerine başarı belgeleri takdimi ve ardından da Üniversitemiz Fakülteleri, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarından dereceyle mezun olanlara başarı belgeleri ve hediyeleri Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun ve Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Osmaniye Baro Başkanı İ. Halil Yavuzdoğan, Osmaniye Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, İl Jandarma Komutanı J. Albay Tamer Bilacan, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Genel Meclis Başkanı m. Ali Gizlice, OTSO Başkanı Devrim Murat Aksoy, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sabri Ulukanlı, Prof. Dr. Alpaslan Dayangaç, İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Albak, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hamit Coşkun ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun tarafından verildi. 

Başarı belgeleri ile hediyelerin takdiminden sonra Jandarma Teşkilatının 180. Kuruluş yıldönümü nedeniyle Jandarma İz Takip köpeği Baron ve Narkotik Köpeği Dora jandarma mensupları ile itaat eğitimi gösterisi sergiledi. Gösteriler öğrenciler ve aileleri tarafından ilgiyle izlendi.

Daha sonra Üniversitemizin ev sahipliğinde bu yıl yapılan 18. Uluslararası İşletmecilik Kongresi’ne katkı sağlayan Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Murat Aksoy, Ticaret Borsası Başkanı Sait Çenet ve Emsal Kuruyemiş işletmecisi Fahri Uyduran’a plaketleri Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk tarafından takdim edildi.

Törenin devamında Üniversitemiz Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokul birincileri mezuniyet kütüğüne isimlerini çaktı.

Törenin sonunda, Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk ile protokol mensuplarının öğrencilerin coşkusuna ortak olduğu kep atma töreni gerçekleştirildi.

Havai fişek gösterisi sonrasında mezuniyet töreni Grup Anavarza konseri sona erdi.