18. Uluslararası İşletmecilik Kongresi Başladı


Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü tarafından Üniversitemizin ev sahipliğinde 2-4 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek olan ve ilk defa uluslararası olarak düzenlenen 18.Uluslararası İşletmecilik Kongresi 15 Temmuz Şehitler Amfisi’nde başladı. 
Düzenlenen 18.Uluslararası İşletmecilik Kongresi’ne başta Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun olmak üzere MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Osmaniye Garnizon Komutanı Topçu Albay Emin Yılmaz Sancaktar, YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Güler Alkan, Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Jandarma Komutanı J. Albay Tamer Bilacan, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Varlık Fonu Yönetim Kurulu A.Ş. Üyesi Fuat Tosyalı, Bölge Üniversitelerin Rektörleri, İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun, MHP Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Ruhi Ersoy, Siyasi Parti İl Başkanları, ilimize yurt dışından gelen konuşmacılar United Kingdom Hull University Business School Prof. Dr. Mahbub Zaman, Portugal University of Porto Prof. Dr. Carlos Pedro Ferreira, Poland University of Euroregional Economy Ass. Prof. Dr. Tomasz Weierzchowski, United Kingdom University of East Anglia Norwich Business School Prof. Dr. Kishore Gopalakrishna Pillai, ülkemizin farklı Üniversitelerinden 240 bildiri ile katılan akademisyenler, ilimiz iş adamları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Üniversitemiz akademisyenleri, idari personeli, Üniversitemiz öğrencileri ile Osmaniyeli’ler katıldı. 
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongre Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi Piyano Öğretmeni Burçin Korkmaz Kavuklu’nun piyano dinletisi ile devam edildi. Daha sonra kongrede açılış ve protokol konuşmaları yapıldı. 
18.Uluslararası İşletmecilik Kongresi’nin açılış konuşmasını Kongre Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Akdoğan yaptı. Akdoğan, “İlk defa Erciyes Üniversitesi ile Nevşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin ev sahipliğinde 2001 yılında Orta Anadolu Kongresi adıyla Kapadokya’da düzenlenen bu kongre zamanla gelişmiş ve Türkiye’nin aralıksız olarak her yıl düzenlenen geniş katılımlı ve saygın kongreleri arasında yer almıştır. Kongrenin gelişimine en güzel şekilde açıklayan hususlardan biri de kongrenin isminde zaman içerisinde medyana gelen değişimlerdir. İlk üç kongre Orta Anadolu adıyla yapılmış olup dördüncü kongrede ismi Orta Anadolu İşletmecilik Kongresine dönüştürülmüştür. Altıncı kongrede Anadolu İşletmecilik Kongresi adını almıştır. Dokuzuncu kongrede Anadolu da dar gelmiş Ulusal İşletmecilik Kongresi adı verilmiştir. On yedinci kongrede uluslararası bildirilerde kabul edilmiş ve kongrenin adı Uluslararası Katılımlı İşletmecilik Kongresi olmuştur. Bugün burada 18. Kongre ile birlikte kongremizin adı Uluslararası İşletmecilik Kongresi olmuştur. Bu şekilde de isim gelişimi tamamlanmıştır.   Bundan sonraki adımlar kongrenin uluslararası alanda tanınırlığını etkinliğini ve saygınlığını artırmak yolunda atılacaktır.” dedi.  
Akdoğan, “Bu kongreye toplamda 300 bildiri gönderilmiştir. Bu bildiriler online ve kör olarak değerlendirmeye tabi olarak tutulmuştur ve 255 bildiri kabul edilmiştir. 255 bildiriden ise eksiklikleri zamanında tamamlayan 240 bildiriye kongrede yer verilmiştir. Kongreye 11 farklı ülkeden katılımcı katılmıştır.” diye konuştu. 
Daha sonra kongrenin Başkanı olan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk’ün konuşması ile devam edildi.  Türk, “Mimarisi, müştemilatı, Öğrenci Yaşam Merkezi, spor tesisleri ile öğrencilerine, çalışanlarına ve Osmaniye halkına sunduğu imkânlarıyla Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi olarak Osmaniye’ye ve taşıdığı isme yakışır bir şekilde Üniversite olma gayretindeyiz. Üniversitemiz kuruluşundan buyana geçen 12 yıllık bu sürede bine yakın çalışanı ve 12.500’e yakın öğrencisiyle 7 fakülte, 2 Enstitü, 3 Yüksekokulu, 5 Meslek Yüksekokulu ve araştırma merkezleri ile uluslararası bir Üniversite olma hedefi doğrultusunda emin adımlarla yoluna devam etmektedir. Üniversitemizin bu hedefine ulaşmasında önemli bir katkı sağlayacağına inandığımız ve bu yıl 18 farklı ülkeden 43 farklı Üniversiteden 400’den fazla katılımcı ile 18.si düzenlenen kongremizde sizlerle birlikte olmaktan son derece memnun olduğumu ifade etmek isterim.” diye konuştu.
Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara ise “Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans programından yeni mezun olmuş biri olarak, 18. Uluslararası İşletmecilik Kongresi’nin Mutlu Şehir Osmaniye sloganıyla bütünleşen Osmaniye’mizde düzenleniyor olması ve birbirinden değerli bilim insanlarının kongre vesilesiyle bir araya gelmesinden duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Kongrenin hem ulusal hem de uluslararası işbirliği imkânlarının geliştirilmesine ve Üniversitemize, ilimize, ülkemize ve bilim dünyasına katkı sağlayacağına inanıyorum.” dedi. 
Osmaniye’mizde ulusaldan uluslararası boyuta taşınan bir kongrenin ilimizde düzenlenmesinden dolayı memnuniyetini ifade ederek sözlerine başlayan Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, “Kongre ile gençlerimiz, ileride işletmecilik alanında atılımlara vesile olacak. Üniversitemiz genç bir Üniversite ama Üniversitemiz Rektörümüz Prof. Dr. Murat Türk öncülüğünde Üniversitemizde her geçen gün öğrencisiyle, akademisyeniyle, çalışanlarıyla yekvücut olmuş Osmaniye’yi nasıl daha ileri taşıyabiliriz, nasıl ülkemize daha fazla kaynak ve kalkınmasına katkı sağlarız heyecanının içerisinde.” diye konuştu. 
MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, “Etik değerleri önceleyen ve sosyal sorumluluk ilkesini öne çıkaran bir işletmecilik anlayışının gelişmesinde bilim adamlarına her zamankinden daha çok iş düşmektedir. Kongre kapsamında bu konuların tartışma alanı oluşturup sonuç bildirgesinde yer bulacağına olan inancım kuvvetli. Bu vesileyle 18. Uluslararası İşletmecilik Kongresi’nde bildiri sunan ve katkı veren bilim insanlarını tebrik ediyorum.” dedi.  
Son olarak konuşma yapan Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, “Küresel ekonomik krizin tüm dünyayı etkilediği günümüzde işletmecilik çalışmalarının bilimsel ilkelere göre profesyonel bir anlayışla yapılmasının zorunlu hale geldiği kaçınılmaz bir gerçektir. Kuruluşundan bugüne gerçekleştirdiği faaliyetlerle Osmaniye’mize çok büyük faydalar sağlayan Üniversitemiz yönetimini bu gerçeği göz önünde bulundurarak böylesi bir çalışmaya imza atıp 18. Uluslararası İşletmecilik Kongresini gerçekleştirdiği için teşekkür ediyoruz. Bu kongrenin, dünyanın her geçen gün çoğalan tüketim ihtiyacı ve gelişen teknoloji karşısında artan rekabet ortamında işletmelerin uygulamak zorunda kaldıkları yeni yöntemlere işaret edeceği, çağımızın işletmecilik sorunları konusunda işletme faaliyetleri yönetimini ve işletmelerin etkili karlı ve verimli bir şekilde yürütülmesine katkı sağlayacağı, bunun yanı sıra işletmelerin en önemli işlevleri arasında bulunan üretim, pazarlama, finansman, yönetim ve insan kaynakları gibi konularda da hem uygulayıcılara hem de öğrencilerimize büyük yarar sağlayacağı şüphe götürmez bir gerçektir.” dedi. 
Konuşmaların ardından Osmaniye Milletvekilleri Baha Ünlü, İsmail Kaya, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İçişleri Bakan Yardımcısı T. Sabri Erdil, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın kongreye gönderdikleri telgraflar okundu. 
Daha sonra Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı & Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu A.Ş. Üyesi Üniversitemiz Fahri Doktora Ünvanına sahip Fuat Tosyalı, “Küresel Ticaret Savaşları Ortamında Türkiye’nin Global Çelik Üreticisi Tosyalı’nın, Dünü Bugünü Yarını” başlıklı sunumu yaptı. 
Tosyalı, “İnsanlık tarihi boyunca ortaya konan buluşların tamamından fazlası son elli yılda ortaya çıkmış. Bugünkü ticaret savaşları ortamında ve bundan sonraki dönemde de değişim, dönüşüm ve gelişimin ritmi çok daha hızlı olacak. Endüstri 4.0, iletişimin ve teknolojinin robotlaşmasının getirdiği etki ile işletmeler çok daha hızlı bir değişim ve dönüşüme girecek.  Biz bu gelişmelerin tamamını en ileri düzeyde uyguluyoruz. Sadece son gelişmeleri değil bundan sonraki olası gelişmeleri de dikkate alarak değerlendirme yapıyoruz.” dedi. 
Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı & Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu A.Ş. Üyesi Üniversitemiz Fahri Doktora Ünvanına sahip Fuat Tosyalı’ya sunumundan dolayı plaketi Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, kongreye sponsor olan Karacalar Süit Otel, Büyük Osmaniye Oteli, Mamure Zeytincilik yetkililerine Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara ve Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara ve Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun’a plaketlerini MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya takdim etti. 
Plaket töreninde Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı & Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu A.Ş. Üyesi Üniversitemiz Fahri Doktora Ünvanına sahip Fuat Tosyalı ise Ata Oto’yu hazırlayan IARES Kulüp Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Müslüm Demir, Kulüp Başkanı İsa Şahin, Kulüp Üyeleri Besim Ulusel, Ufuk Efe Kaya, Emir Bulut ve Teknisyen Ali Ayur’a plaket takdim etti. Fuat Tosyalı’ya ise Ata Oto’nun üç boyutlu hazırlanan maketi protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Son olarak Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, kongreye katılan MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya’ya kilim hediye etti. 
Kongreye Ana Konuşmacı olarak kongremize katılan Hull University Business School (United Kingdom) Prof. Mahbub Zaman’ın konuşması ile devam edildi. 
Kongre 4 Mayıs 2019 Cumartesi günü 12.15 ile 12.45 arası kapanış oturumu ile sona erecek.