Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, YÖK'te Düzenlenen İş Birliği-Güç Birliği Protokol İmza Törenine Katıldı


Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ile T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında bilimsel çalışma ve araştırmalarda iş birliğine yönelik protokollerin imzalandığı törene Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk katıldı.

Yükseköğretim Kurulunda düzenlenen törende konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Yeni YÖK'ün girişimiyle birçok yenilik ve projenin yasal dayanaklara kavuşturulduğunu, bir kısmının ise iç düzenlemeler ve mevzuatlarla hayata geçirildiğini hatırlattı. Başkan Saraç, bu yıl için belirlenen başlıklardan birinin "geleceğin meslekleri" olduğunu belirterek, "Günümüzdeki popüler bir tahmine göre, bugün ilkokula giden çocukların %65'i iş yaşamına başladıklarında hali hazırda mevcut olmayan mesleklerde çalışıyor olacaklar. Bu nedenle gerek bireysel gerekse ulusal düzeyde bu çok hızlı değişen iş hayatına ve koşullara uyum sağlayabilmek son derece önemli." dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ise konuşmasında, sanayi ve teknoloji alanında Türkiye'nin rekabet gücünü artıracak yapısal reformlara odaklandıklarını söyledi.

Akademiyle yürüttükleri ortak projelerin önemine işaret eden Varank, "Ekonomik yarışta geri kalmamak için yüksek katma değer, verimlilik artışları, dijitalleşme ve bölgesel kalkınma eksenlerinde bir dizi önceliğimiz bulunuyor. Nihai amacımız, üretimde yapısal dönüşümü gerçekleştirmek. Bu sayede dışa bağımlılık ve dış finansman ihtiyacı azalacak, büyüme ve istihdam sağlam bir rotaya oturacak." diye konuştu.

Protokol imza törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, YÖK Üyeleri, ilgili kurum yöneticileri ve bütün üniversite rektörleriyle birlikte araştırmadan sorumlu rektör yardımcıları katıldı.