Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Japonya Öz Savunma Kuvvetleri Günü Resepsiyonuna Katıldı


Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, Japonya Öz Savunma Kuvvetleri Günü dolayısıyla büyükelçilik konutunda verdiği resepsiyona davetli olarak Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk eşi Prof. Dr. Zeynep Türk ile birlikte katıldı.

 

Resepsiyona, TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca, Dışişleri Güney Asya Genel Müdürü Fazlı Çorman ve DEİK Türkiye-Japonya İş Konseyi Başkanı, Tosyalı Toyo Çelik A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şerif Tosyalı’nın yanı sıra çok sayıda yabancı misyon temsilcisi ve davetli katıldı.

 

Türkiye'deki görevine yaklaşık bir yıl önce başlayan Büyükelçi Miyajima, buradaki konuşmasının bir bölümünü Türkçe diğer bölümünü ise İngilizce yaptı. Miyajima, Türkiye'nin FIFA Dünya Kupası'nda Japonya milli takımına verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

 

Miyajima, Japonya Öz Savunma Kuvvetleri'nin 64. kuruluş yıl dönümünün kutlandığına değinerek, son yıllarda dost ve müttefik ülkeler, uluslararası kuruluşlarla iş birliğini genişlettiğine işaret etti.

 

Savunma kuvvetlerinin Türk Deniz Kuvvetleri ile de faaliyetlerde bulunduğunu anlatan Miyajima, Osmanlı Donanması'na bağlı Ertuğrul Fırkateyni'nin Japonya kıyılarında batması ve mürettabatın bir kısmının bölge halkı tarafından kurtarılmasının iki ülke arasındaki uzun süreli dostluk ilişkilerinin temelini oluşturduğunu belirtti.

 

Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, Türkiye ve Japonya'nın iki devlet ancak tek yürek olduğunu belirterek, "Japonya'nın Ankara Büyükelçisi olarak kendimi ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki dostluk ve iş birliğini daha da gelişmesine adamaya devam edeceğim." dedi.