Üniversitemizde 2017–2018 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni Düzenlendi


Üniversitemiz 2017–2018 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, Üniversitemiz Karacaoğlan Yerleşkesi OKÜ Stadyumda gerçekleştirildi. OKÜ’ nün ön lisans, lisans ve yüksek lisans programlarından mezun olan binlerce öğrenci, ailelerin de katıldığı tören sonrasında mezuniyetlerini kutladı. 

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk’ün ev sahipliğinde düzenlenen mezuniyet törenine, Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun ve eşi Sevilay Coşkun Hanımefendi, Osmaniye Milletvekilleri Dr. Suat Önal, Mücahit Durmuşoğlu, Doç. Dr. Ruhi Ersoy, Belediye Başkan Vekili Abdullah Bukan, Cumhuriyet Başsavcısı Ali İrfan Yılmaz, Adalet Komisyonu Başkanı Dr. Ziya Koç, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Tamer Bilacan, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Yanık, Kamu Kurum ve Kuruluşları İl Müdürleri, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları, Enstitü Müdürleri, Meslek Yüksekokulu ve Yüksekokul Müdürleri ile diğer akademisyenler ve mezun öğrenciler ile aileleri katıldı.

 2017-2018 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni Üniversitemiz öğrencileri tarafından oluşturulan Mehter Takımının gösterisiyle başlarken Üniversitemiz mezunlarının mezunlar geçidi OKÜ Stadyumu dolduran aileler ve protokol tarafından alkışlarla tamamlandı. 
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından OKÜ Mezunları Derneği OKÜMDER adına konuşmayı Nihal Büyükköşger yaptı. 

Öğrencilere hitaben konuşan Nihal Büyükköşger, “Şu hayatta herkesin bir amacı bir hedefi olmalı.  Hayatınızın ilerleyen aşamalarında kendinizi nerede görmek istiyorsanız kendinize bir yol belirlemeli ve o hedefe odaklanmalısınız. Bu yüzden kendinize doğru bir hedefler belirlemelisiniz. Aldığınız eğitim, azimli ve kararlı duruşunuz size yol gösterecektir. Önünüze gerçek hayatta da olduğu gibi engeller çıkacaktır fakat başarılı olma yolunda dik duracak ve o engelleri tek tek aşacaksınız ve sonunda güzel bir yaşam sizin olacak.” dedi.

Daha sonra törende konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, “Üniversitemiz öğrencilerine geçmişten günümüze neyi nasıl düşünmesi gerektiğini öğreterek zorlukların üstesinden geleceklerine inancım tam olduğunu belirtmek istiyorum. OKÜ olarak bugün geldiğimiz noktaya baktığımızda Üniversitemiz 2 Enstitü, 6 Fakülte, 3 Yüksekokul ve 5 Meslek Yüksek Okulu'nda toplamda 14 Bin civarındaki öğrencisi ve 745 civarındaki akademik ve idari personeli 183 güvenlik ve sürekli işçisi ile Ön lisans, lisans ve yüksek lisans mezunları vermenin yanı sıra OKÜ olarak artık doktora mezunları vererek kendi öğretim üyesini yetiştirmenin haklı gurunu ve kıvancını yaşıyoruz. Üniversitemiz şuanda 16 akademik birimiyle 152 programda öğrencileriyle akademik eğitim öğretimi sürdürürken ve bugün yeni mezunlarını verecek olmanın heyecanını yaşarken OKÜ bugüne kadar 13 bin 912 Önlisans, 2 bin 498 lisans, 316 Yüksek Lisans ve 7 doktora mezunu vermenin de haklı gururunu yaşıyoruz. Dinamik ve yaşayan bir Üniversite olarak mezunlarımızla ve onların her anında yanlarında olan aileleri ile de gurur duyuyoruz.” dedi. 

Prof. Dr. Murat Türk, “Gençlerimizin bugünlere gelmesinde emeği olan anne ve babaların, dostların desteği elbette bundan sonrada hep yanınızda olmaya devam edecektir. Gençler, kendi ayaklarınız üzerinde durmaya, kendi kararlarınızın sonuçlarıyla yüzleşmeye şuandan itibaren hazır olun. Sayıları yirmi bine yaklaşan OKÜ Mezunları arasında yerinizi almak üzeresiniz. Çalıştınız, başardınız ve önemli bir aşamayı daha tamladınız. Sahip olduklarınızı çevrenizle paylaşın. Bugün neye sahip olacağınızı değil, bugüne kadar nelere sahip olduklarınızı nasıl kullanmayı tercih ettiğinizi paylaşın. OKÜ’lü olmanın ayrıcalığını anlatın. Anlatın ki başarıya onlarda OKÜ ile ulaşabilsin. Çünkü bir insan gerçek başarıya ancak başkalarının hayatlarında bıraktığınız olumlu etkiyle mümkündür. 

Değerli Velilerimiz bugün burada sayısız karşılık beklemeden verilen sevgi, saygı, gurur ve en önemlisi büyük bir emek var. Bu emeğin en büyük mimarları siz ailelerimiz var. Sizleri canı gönülden kutluyorum.” diye konuştu.

Osmaniye Milletvekili Doç. Dr. Ruhi Ersoy ise yaptığı konuşmada “Diplomamızı aldık ama iş bulamadık kaygısına asla kapılmayın. Memleketimizin önü açıktır. Yaşadığımız günlerde umutsuzluğa yer yoktur. Yeise kapılmayın. Milletin vicdanı sizin ferasetinizle memleketin geleceğinin aydınlık olduğunu unutmayın. Yönetilen süreçler içerisinde çok değişik psikolojik operasyonlara maruz kalıp yanışlara yeislere kapılmadan yürümemiz gerektiğini asla unutmayın.” dedi. 

Ersoy, öğrencilere; “Bugün siz mezun oldunuz ama hayata yeni başladınız. Talebeliğiniz hiç bitmesin. Kendinize değerler katın annenize babanıza sevenlerinize güzellikler armağan etmek için hiç durmadan azim ve kararlılıkla yürüyün.” dedi. 

Doç. Dr. Ruhi Ersoy’dan sonra kürsüye gelen Osmaniye Milletvekili Dr. Suat Önal ise Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak çevremizdeki bütün olumsuzluklara rağmen hızla kalkınan güçlenen büyük Türkiye Cumhuriyeti’miz var. Devletimizin dünyayı bir yerde kıskandıran imrendiren, dünyanın gözünü kamaştıran 2017 yılı itibariyle %7,4’lük ekonomik büyümesini biz gururla izledik. İşte bugün OKÜ’nün yeni mezunları bu güçlü Türkiye’ye taze kan olacak.” diye konuştu. 

Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu ise “Hangi yoldan giderseniz gidin, bundan sonra yeni bir döneme giriyorsunuz. Öğrencilik sıfatının getirdiği koruma kalkanı artık üzerinizden kalkıyor. Ailenizin ve dostlarınızın desteği elbette hep yanınızda olmaya devam edecektir ama bundan sonra kendi ayaklarınızın üzerinde durmaya kendi kararlarınızı kendiniz vermeye ve sonuçlarına hazır olmalısınız. İşinizi severek yapın.” dedi.  

Son olarak konuşan Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, Mezuniyet mutlu bir son olmakla birlikte hayata atılan yeni bir adım yeni bir başlangıçtır. Bugünden itibaren üstleneceğiniz ağır sorumluluğunu omuzlarınızda hissetmeye başlayacaksınız.  Ancak siz tüm bu zorlukları aşabilecek bir güç ve potansiyele sahipsiniz. Bu yolda azimle, inançla güvenle yürüyünüz. Sizler için fedakârlık yapan ailelerinize size bir harf öğretebilmek için çalışan hocalarınıza ve kaliteli bir eğitimi güvenle almanızı sağlayıp gelecekte sizden çok şey bekleyen ülkenize faydalı birer insan olmak için çok çalışın. Çünkü Türkiye’nin istikbali milletimizin umudu ve gözbebeği olan siz gençlerimizin omuzları üzerindedir. Bu nedenle sizlerin tarihimizden aldığınız ilhamla medeniyet yürüyüşümüzü çok daha ileri mesafelere taşıyacağınızdan asla şüphem yoktur.” dedi.

Tören, OKÜ Fakülteleri ve Meslek Yüksekokullarından, tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarından mezun olan öğrencilere, öğrenim hayatları boyunca sosyal, kültürel ve sportif alanda OKÜ’yü temsil eden öğrencilere, zorluklara karşı başarılı bir şekilde mezun olmayı başaran özel öğrencilere başarı belgeleri ve hediyelerin takdim edilmesi ile devam etti. 

Törenin sonunda Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun ile il protokolü, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk ve Üniversitemiz Fakülte Dekanları, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokul Müdürleri ile akademisyenlerimizin katılımıyla kep atma töreni gerçekleştirildi.