Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Üniversitemizde Adalet, Hakkaniyet ve Ombudsmanlık Başlıklı Konferans Verdi


Düzenlenen Konferansa başta Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, Cumhuriyet Başsavcısı Ali İrfan Yılmaz, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk yaptı. Konferans dolayısıyla Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’u OKÜ’de ağırlamaktan dolayı memnuniyet duyduğunu ifade eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, “Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi kurulduğu 2007 yılından bugüne gelişmesini yapılanmasını emin adımlarla sürdüren ve dengeli büyüyen bir üniversitedir. Zira OKÜ’nün gelişmesi ve dengeli büyümesiyle iline bölgesine ve ülkesine değer katmaktadır. Bununla da kalmayıp uluslararası düzeyde rekabet edebilen önder bir üniversite olma yolunda gelişmeye devam etmektedir.” dedi. 

Rektörümüz Prof. Dr. Murat Türk’ten sonra Kamu Denetçisi Sadettin Kalkan kısa bir konuşma yaptı. Kamu Denetçisi Sadettin Kalkan ise “1945’ten sonra tüm dünya bireylerin insan hak ve özgürlükleriyle ilgili bir değişim ve fikir anlamında bir değişim yaşamaya başladı. O yıllarda bu değişimle birlikte devlet ile birey arasında gelen ihtilafları çözecek kararsız bir insanın ve tarafsız bir kurumun varlığına inanılmaya başlanıyor. Bu tarafsızlığı yıllardan buyana uygulayan İsveç’ten sonra 1950’li yıllardan sonra da Avrupa’nın diğer ülkeleri uygulamaya başlıyor. Oradan da Amerika’ya yansıyor ve halen de başka ülkelerde bu kurum kurulmaya devam ediliyor.” diye konuştu. 

Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun’un açılış konuşmasına geçilmeden önce Osmaniye Milletvekilleri Mücahit Durmuşoğlu, Dr. Suat Önal ve Doç. Dr. Ruhi Ersoy’un telgraf mesajları okundu. 

Daha sonra kürsüye gelen Vali Ömer Faruk Coşkun, Kamu Denetçiliği Kurumu bireyle devlet arasındaki ihtilafları ortadan kaldırmak üzere kurulmuş olan önemli bir kurumdur. Yaklaşık 6 yıldır bu kurumumuz görevi yürütüyor ancak özellikle son yıllarda kamu Başdenetçimiz Sayın Şeref Malkoç’un göreve gelmesiyle birlikte yaptığı yurt içi çalışmalar neticesinde kurumumuzun vatandaş nezdinde farkındalığı ve bilinirliliği daha da arttı. Bu faaliyetlerinden dolayı Sayın Kamu Başdenetçimiz Sayın Şeref Malkoç’a ilimiz adına şükranlarımı sunuyorum.” dedi. 

Açılış konuşmalarının ardından sahneye çıkan Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Osmaniye, ülkemizin müstesna illerinden birisidir. Birçok imkânı, olağanüstü güzellikleri var. Bunun yanında çok güzel bir Üniversite kurulmuş, genç olmasına rağmen dinamik bir Üniversite ve Prof. Dr. Murat Türk gibi de çok değerli bir Rektörü bulunuyor. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda özellikle de birlikte kurulduğu Üniversitelerle yarışırken dahi köklü Üniversitelerin gerisinde kalmayacaklardır. Bu iş azim, gayret ve planlama işidir.” dedi.  

Dünyadaki gelişmelere paralel olarak Türkiye’de de yeni kurumlar ihdas edilmeye başlandığını ifade eden Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “Bu uzlaşma kurumları insanlar arasındaki hoşgörüyü yaygınlaştırmak için var. Önümüzdeki dönemlerde daha da güzel olacak” diye konuştu. 

“Adalet, Hakkaniyet ve Ombudsmanlık”  başlıklı Konferansın sonunda günün anısına hediye ve çiçek takdimini Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun ile Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk yaptı. Konferansın sonunda Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ise Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk’e Kamu Denetçiliği Kurumu logolu tabak takdim etti.