Öğrenci Kulüplerinden 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi Programı


Üniversitemiz kulüplerinden Kültür ve Edebiyat Kulübü ile Tarih Kulübü 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl dönümünde Üniversitemiz 15 Temmuz Şehitler Amfisi’nde program düzenledi.

Düzenlenen programa başta Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk olmak üzere Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali İhsan Öztürk, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyüp Tel, TÖMER Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Demiral, Tarih Bölümü Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ebru Güher, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yunus Kaplan, Doç. Dr. Sema Özher Koç, Fizik Bölümü Doç. Dr. Halide Şahan, Tarih Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Muhammed Fazıl Himmetoğlu, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ali Doğaner, Genel Sekreter Yardımcısı Necati Gök, Arş. Gör. Emel Himmetoğlu ile Üniversitemiz akademik, idari personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi başlıklı programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı FEF Tarih Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ümmügülsüm Candeğer yaptı. 

Dr. Öğretim Üyesi Ümmügülsüm Candeğer, “Türk ordusunun Çanakkale’de verdiği bu büyük mücadele sadece Dünya tarihinde oynadığı rolle değil Türk savaş tarihinde de müstesna bir yere sahiptir. Mücadele de ön plana çıkardığı kahramanlar, askeri dehalar, Türk askerinin doğasında bulunan insani değerlerin savaş sırasında gösterilmesiyle de çok özel bir olaydır. Çanakkale Zaferi dün olduğu gibi bugünde vatanın bütünlüğü, milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk milletinin engelleri aşabileceğinin en güzel örneğidir. Türk milleti bu zafer sayesinde arka arkaya yaşadığı acı kayıpların tesiri ile kaybettiği özgüveni de yeniden kazanmıştır. Çanakkale Zaferi olarak kutladığımız ve Şehitler Günü olarak da andığımız bu anlamlı zafer gününde kutsal vatan toprakları canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz. Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmeliler ki, temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk gençliği ve tüm Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir.” dedi. 

Üniversitemiz öğrencilerinin düzenlediği “18 Mart Çanakkale” adlı tiyatro oyunu 15 Temmuz Şehitler Amfisi’ni dolduran öğrencilerimizin duygu yoğunluğu yaşamasına sebep olurken duygulanan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk de sahneye çıkarak Mehmet Akif Ersoy’un “Zulmü Alkışlayamam” isimli şiirini okudu. Şiiri okuyan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk dakikalarca alkışlandı.
Programda “Mehmetçik” isimli şiiri Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 1. Sınıf öğrencisi Halime Nur Söker, “Çanakkale Şehitlerine” isimli şiiri Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Elif Nur Aydınlıoğlu, “Övün Ey Çanakkale” isimli şiiri Tarih Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Kübra Yanak okurken, 4. Sınıf öğrencisi Özcan Aygün, “Bir Ay Doğar İlk Akşamdan Geceden” isimli türküyü seslendirdi. 
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi başlıklı programın son bölümünde günün anlamını belirten yarışmada şiir dalında Mehmet Ali Emre, kompozisyon dalında Eneshan Çalışkan ve resim dalında Merve Sena Çağlar’a ödülleri Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk tarafından verildi. 

Programın sonunda programın düzenlenmesinde katkı sağladığı için Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk’e Kültür ve Edebiyat Kulübü Başkanı Kürşat Dündar ve Tarih Topluluğu Başkanı Yasin Körkçü çiçek takdim ederken programın hazırlanmasında emeği olan kulüp öğrencilerine Teşekkür Belgeleri Türk Dili ve Edebiyat Bölümü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yunus Kaplan, Tarih Bölümü Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ebru Güher, Dr. Öğretim Üyesi Ümmügülsüm Candeğer, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ali Doğaner ve Araştırma Görevlisi Şaban Yalgın tarafından verildi.