OKÜ Genç Fikirler Kulübü'nden 'Kariyerin Kadın Hali'


Üniversitemiz kulüplerinden Genç Fikirler Kulübü, Kariyerin Kadın Hali başlıklı programı Üniversitemiz 15 Temmuz Şehitler Amfisi’nde düzenledi.

Düzenlenen programa Osmaniye Belediye Başkan Yardımcıları Fatma Teke, Sehavet Aslankurt, Osmaniye Kent Konseyi Başkanı Hayrettin Aslan, Üniversitemiz Öğretim Üyeleri ve Üniversitemiz öğrencileri katıldı. 

Programın açılış konuşmasını Genç Fikirler Kulübü Başkanı Reşat Kahraman ve Başkan Yardımcısı Ayşe Kılıç yaptı. Genç Fikirler Kulüp Başkanı Reşat Kahraman, Bugün bu coğrafyada üniversitelere yerleşme sayısında olsun, sınavlarda olsun geleceğin kadınlarının başarısı daha yüksek. Ve ne güzel ki iş hayatı da dahil olmak üzere birçok alanda kadın girişimcilerin sayı artmaktadır ifadelerini kullanırken Genç Fikirler Kulübü Başkan Yardımcısı Ayşe Kılıç ise Ülkemizde son günlerde kadın konusu sıkça gündemde yalnız başarı dolu hikayelerin yerini artmakta olan fiziksel ve psikolojik istismarlar bastırmakta ama nihayetinde kadının toplumda yeri asla yadsınamaz bir noktada. Bu konuda en büyük görev ise yine biz kadınlara düşüyor. Birçoğumuzun aklında peki ne yapmalıyız sorusu olacaktır. İşte tam da burada kadının kendini keşfetmesi çok önemli. Elbette bu da yeterli olmayacaktır. Farkındalık oluşturmak ve kendimizi buna inandırmak zorundayız çünkü gökyüzünün yarısını kadınlar taşır.” dedi. 

İnsan ve iletişim, İletişim ve Empati Nedir?, Dinleme ve Etkili Konuşma, Kariyer Planlaması Nedir?, Kariyer Planlamasında Etkili Faktörler ve Kişisel Markalaşma Yolculuğu başlıkları altında gerçekleşen ‘Kariyerin Kadın Hali’ programında konuşmacı olarak İnsan Kaynakları Uzmanı Merve Kayaokay katıldı.

İki oturumda gerçekleşen programın ilk bölümünde İnsan Kaynakları Uzmanı Merve Kayaokay, öğrencilere yönelik yaptığı sunumda “Hangi işi yaparsak yapalım, ne sunarsak sunalım öncelikle insanın kendine ‘Evet, ben bunu yapabilirim!’ demeli. Beden diliniz, diksiyonunuz çok önemli bunların yanında ne yaparsak yapalım işimizi sevgiyle yapmalıyız.” dedi. 

Kayaokay, Bugün iletişim dediğimiz şey anlam paylaşımıdır. Biz insan olarak bir şahitlik arıyoruz. Yaptığımız şeyleri paylaşmak istiyoruz. Bu insanoğlunda olan bir güdüdür. 

İkinci oturumun başında İşçi Kadınlar Derneği Başkanı Hürü Aslan Mirza ve Osmaniye ÇÖLYAK Derneği Başkanı Hacer Karagöz birer konuşma gerçekleştirdi. 

Konuşmaların ardından İşçi Kadınlar Derneği Başkanı Hürü Aslan Mirza’ya Genç Fikirler Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Zuhal Ceylan, Osmaniye ÇÖLYAK Derneği Başkanı Hacer Karagöz’e ise Genç Fikirler Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Gamze Çetin çiçek takdim etti. 
Üniversitemiz Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Metin Özşahin ile İnsan Kaynakları Uzmanı Merve Kayaokay programın sonunda söyleşi gerçekleştirdi. 

Söyleşinin sonunda Üniversitemiz Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Metin Özşahin, İnsan Kaynakları Uzmanı Merve Kayaokay’a programa katılımından dolayı çiçek takdim ederken Genç Fikirler Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Döne Havuz ise Üniversitemiz Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Metin Özşahin’e katkılarından dolayı çiçek takdim etti.