Üniversitemiz Kadın Çalışanları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Kahvaltıda Bir Araya Geldi


Üniversitemiz tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla OKÜ Lezzet Vadisi’nde düzenlenen geleneksel kahvaltı programında Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, kadın personelleriyle bir araya geldi. 

Düzenlenen kahvaltıya başta Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk olmak üzere eşi Prof. Dr. Zeynep Türk, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali İhsan Öztürk, Prof. Dr. Sabri Ulukanlı , Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Zeynep Ulukanlı, Genel Sekreter Mustafa Sadıkoğlu ile Üniversitemiz kadın personelleri katıldı.  

Rektörümüz Prof. Dr. Murat Türk, karanfillerle karşıladığı personeline hitaben yaptığı konuşmada kadınlarımızın haklarını en temel insan haklarından ayrı tutmanın mümkün olmadığından bahsetti. 

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, konuşmasında şunları söyledi; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır. Bundan dolayı kadınlarımız ilim ve irfan sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün öğretim basamaklarından geçeceklerdir.’ sözleriyle kadınlara hak ettiği değeri pek çok ülkeden önce vermiştir. Biliyoruz ki kadın toplumun en etkili yönlendirici birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu değildir. Bu konu sürdürülebilir adil ve kalkınmış bir toplum inşa etmenin tek yolu olup politik, sosyal, ekonomik, kültürel ve çevresel güvenliği başarmanın da ön koşuludur. Demokratik ileri bir toplum için kadınların güçlendirilmeleri etkinlik alanlarının genişletilmesi eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk ve benzeri alanlarda eşit fırsat olanaklarından faydalanabiliyor olmalarından dolayı büyük önem taşımaktadır. Kadınımıza değer vermek geleceğe yapılan en büyük yatırımdır. Kadınlarımızın haklarını en temel insan haklarından ayrı tutmak mümkün değildir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’de (SAV) bir Hadis-i Şerif’te Cennet Annelerimizin ayakları altındadır.’ diyerek, müjdeleyerek, dinimizin kadınlarımıza verdiği önemi anlatmak istemiştir. Türk kadını kurulan ilk Türk devletinden buyana devletin kuruluşunda ve yönetiminde kadın daima erkeğin yanında olmuş, ona yardım etmiş her dönemde gereken saygınlığı görmüş, bundan sonrada görmeye devam edecektir.” 
Kadın personellerimizin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, konuşmasının ardından personelleriyle birlikte kahvaltı yaptı.  

Kahvaltı programı sonrasında Üniversitemiz Stadyumunda kadın personelleriyle bir araya gelen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Üniversitemiz çalışanları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü anısına OKÜ Stadyumunun orta sahasına ve tribününe bedenleriyle ‘OKÜ’ yazdı ve ‘Her şey OKÜ için’ sözünü hep bir ağızdan söyledi.